Efekty działań podjętych przez Kraków i Wrocław w zakresie wprowadzania parków kulturowych zostały w ubiegłym roku najwyżej ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), która zbadała siedem z około 40 działających w kraju parków.
Kolejnym miastem, które wprowadza park kulturowy, jest Poznań. W stolicy Wielkopolski obejmie on Stary Rynek oraz jego najbliższe okolice – niemal 40 ha. Jego powstanie pod koniec lutego uchwalili poznańscy radni, dając działającym na jego terenie przedsiębiorcom rok na dostosowanie się do nowych przepisów.
– Wypracowaliśmy rozwiązania, które będą chronić przestrzeń Starego Miasta. Zależy nam na tym, by to miejsce było wizytówką Poznania, by kojarzyło się z kulturą. Uchwała o parku kulturowym to narzędzie, które pozwoli nam to osiągnąć – twierdzi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Park kulturowy to jedna z form ochrony krajobrazu określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pozwala na uporządkowanie przestrzeni, m.in. poprzez ograniczenie nadmiaru elementów reklamowych i wyeksponowanie wyjątkowej architektury.
Poznańska uchwała zawiera m.in. zapisy mówiące o tym, w jaki sposób lokalizować urządzenia techniczne, takie jak klimatyzatory. – Takie detale decydują o wyjątkowości Starego Miasta. Do tej pory przestrzeń wokół zabytku nie była tak chroniona jak sam zabytek – uważa Joanna Bielawska- Pałczyńska, miejski konserwator zabytków w Poznaniu.