Bełchatów partnerem PAIH

Agencja będzie promować bełchatowskie tereny inwestycyjne

Publikacja: 30.03.2018 08:49

Bełchatów rozpoczął współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Położone w pobliżu kopalni węgla brunatnego i Elektrowni Bełchatów miasto ma 45 hektarów gruntów pod inwestycje, spośród nich 20 hektarów objętych jest statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tereny – w doskonałej lokalizacji i konkurencyjnej cenie - są w stu procentach pokryte planem zagospodarowania przestrzennego. PAIH będzie promować je m.in. na zagranicznych targach.

 

Bełchatów jest 59 miastem prezydenckim, które zostało partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Kojarzone przede wszystkim z górnictwem, energetyką miasto szuka rozwiązań, które będą wspierać jego rozwój także poza tym obszarem. Współpraca z PAIH będzie koncentrować się na promocji gospodarczej Bełchatowa i działaniach, przygotowywujących do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych. Porozumienie 5 marca podpisali Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Senger, wiceprezes agencji.

 

- Aby znaleźć się w prestiżowym gronie miast współpracujących z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, musieliśmy spełnić szereg wymagań – mówi prezydent Mariola Czechowska. – Teraz Bełchatów będzie mógł prezentować się na zagranicznych rynkach, w konsekwencji wzrosną nasze szanse na pozyskanie inwestorów. Mamy do zaoferowania tereny inwestycyjne, dobrze skomunikowane i w atrakcyjnej cenie. Bełchatów jest miastem ludzi młodych, co dla rozwijającego się biznesu ma duże znaczenie.

 

PAIH zajmuje się kreowaniem pozytywnego wizerunku Polski w świecie oraz promocją polskich produktów i usług. Współpracuje także z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.

 

- Ważną częścią współpracy będą szkolenia organizowane przez agencję dotyczące m.in. tworzenia oferty inwestycyjnej, prezentacji oraz budowania baz danych gospodarki miejskiej – mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UM Bełchatowa. - Ponadto PAIH jest częścią Polskiego Funduszu Rozwoju, co gwarantuje szybki rozwój i promocję polskiej gospodarki, a teraz także Bełchatowa. 

 

Położone w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych i lotnisk miasto (zobacz Bełchatów z lotu ptaka) może stać się atrakcyjnym miejscem dla rozwoju projektów logistycznych, produkcyjnych i usługowych. Oferuje 45 hektary miejskich gruntów. Ich dużym atutem jest położenie w pobliżu oddanej w grudniu 2016 roku północnej obwodnicy miasta. Dodatkowo dysponuje terenami inwestycyjnymi, zlokalizowanymi w pobliżu planowanej, wschodniej obwodnicy miasta. Oprócz działek, należących do miasta, Bełchatów może również pochwalić się niemal 50 hektarami terenów prywatnych, objętych miescowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczonych pod inwestycje produkcyjne, logistyczy i magazynowe.

 

20 hektarów terenów inwestycyjnych objętych jest statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która oferuje zwolnienie z podatku CIT. Wszystkie działki są w stu procentach pokryte planem zagospodarowania przestrzennego. Grunty są w konkurencyjnej cenie 30 zł netto za metr kwadratowy. Za Bełchatowem, jako dobrym miejscem pod inwestycje, przemawia także fakt, że ponad 80 procent mieszkańców to osoby w wieku produkcyjnym lub przedprodukcyjnym. Miasto oferuje zwolnienia z podatku od nieruchomości i opiekę nad inwestorem.

 

- Cenimy i szanujemy czas przedsiębiorców, dlatego w urzędzie pracuje zespół ds. pozyskiwania i obsługi inwestora - mówi prezydent Mariola Czechowska. - Ułatwia on proces inwestycyjny, wyręczając przedsiębiorcę w szeregu biurokratycznych czynności. Bełchatów, nie bez powodu nazywany stolicą polskiej energetyki, wyrósł dzięki kopalni i elektrowni, ale stawiamy dziś także na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To one decydują o gospodarczej kondycji całego regionu.

 

Wspierać biznes ma m.in. wprowadzony niedawno program praktyk i staży. Magistrat na miejskiej stronie Invest Bełchatów umieszcza oferty przedsiębiorców. Dzięki temu firmy mają możliwość pozyskania potencjalnych, przeszkolonych wcześniej w swojej firmie pracowników. Uczniowie i studenci natomiast mogą znaleźć najlepszą dla siebie ofertę stażu lub praktyki.

 

W ostatnich latach Bełchatów szybko się zmienia, m.in. dzięki funduszom zewnętrznym. Od 2016 roku miasto pozyskało z różnych źródeł 28,5 mln zł. Ostatnio otrzymana dotacja to 7,5 mln zł na zakup taboru niskoemisyjnego wraz z przebudową infrastruktury do obsługi pasażerów. Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się od trzy autobusy elektryczny i trzy niskoemisyjne. Warto przypomnieć, że bełchatowianie od lipca 2016 roku korzystają z darmowej komunikacji miejskiej.

 

O dobrej, ekonomicznej kondycji miasta świadczy także wysoka ocena pre-ratingowa, wystawiona właśnie przez agencję ratingową INC Rating. Na 2 tys. 792 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce zaledwie 319 (11 procent) może pochwalić się tak dobrą bądź podobną notą (pomiędzy AAA a BBB). Ranking powstał na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego, podlegającej Europejskiej Komisji Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w Paryżu, jej kwalifikacje sygnowane są przez Europejski Nadzór Bankowy w Londynie.

 

Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH podpisali porozumienie o współpracy

Bełchatowska strefa inwestycyjna Czapliniecka położona jest w pobliżu obwodnicy miasta

 

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Bełchatów.

 

Bełchatów rozpoczął współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Położone w pobliżu kopalni węgla brunatnego i Elektrowni Bełchatów miasto ma 45 hektarów gruntów pod inwestycje, spośród nich 20 hektarów objętych jest statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tereny – w doskonałej lokalizacji i konkurencyjnej cenie - są w stu procentach pokryte planem zagospodarowania przestrzennego. PAIH będzie promować je m.in. na zagranicznych targach.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?