Wystawa fotografii Zofii Rydet w Olsztynie

W Olsztynie prace Zofii Rydet – jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii.

Publikacja: 11.04.2018 15:00

Wystawa w Galerii Sztuki BWA Olsztyn stanowi przegląd twórczości tej artystki znanej najbardziej z „Zapisu socjologicznego" – składającego się z kilkudziesięciu tysięcy negatywów cyklu dokumentującego przemijający tradycyjny obraz polskiej wsi.

Na ekspozycji rozlokowanej na 400 mkw. zgromadzonych zostało blisko 40 prac Zofii Rydet pochodzących z trzech cykli.

Pierwszy to „Czas przemijania", na który składają się portrety kobiece z lat 60. XX w. Drugi cykl z lat 1975 – 79 to „Świat uczuć i wyobraźni" – kilka zdjęć z serii „Zagłada". Trzeci - „Nieskończoność dalekich dróg" z lat 80. przedstawia serię znaków drogowych. Niektóre fotografie zostały powiększone do wymiarów wielkoformatowych – mają teraz kilka metrów na kilka metrów.

Będzie też pokazywany film dokumentalny poświęcony Zofii Rydet, stanowiący fragment dawnej Polskiej Kroniki Filmowej. – Tytuł wystawy „Niepokorność dalekich dróg" nawiązuje do nieco innego niż tradycyjny sposobu postrzegania tej artystki – wyjaśnia Andrzej Pawełczyk, kurator ekspozycji. – Patrzy się na nią zazwyczaj jako autorkę słynnego „Zapisu socjologicznego".

Postrzega się go przede wszystkim w kategoriach charakterystycznych dla sztuki krytycznej, zaangażowanej społecznie. Moim zdaniem, gdy tak oceniać twórczość Rydet, to umyka coś, co jest istotą sztuki, czyli po prostu piękno jej fotografii.

Wystawa koncentruje się na pokazywaniu przemijania. Zwłaszcza cykl „Czas przemijania" dotyka sedna twórczości Zofii Rydet. Składają się na niego głównie portrety starszych kobiet, w twarzach których pomimo starości i przemijania jest wiele piękna wyrzeźbionego przez czas.

Zofia Rydet (1911–1997) nie od razu zajęła się fotografią – najpierw ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem. W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 r., zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1963 r. uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. Była wielokrotnie laureatką nagród na przeglądach fotografii w Polsce i na świecie.

Wystawa „Niepokorność dalekich dróg" w Galerii Sztuki BWA Olsztyn od 12 kwietnia do 16 maja.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break