Szydłowiec czeka na Zygmuntów

Jeśli masz na imię Zygmunt, 2 maja powinieneś być w Szydłowcu (woj. mazowieckie). To tutaj odbędzie się spotkanie solenizantów, którzy tego dnia obchodzą swoje imieniny, a wczesnym popołudniem wystartuje V Bieg Zygmuntów.

Publikacja: 29.04.2018 14:00

W tym roku odbędzie się pod hasłem: Bieg Zygmuntów 2018 dla Niepodległej. W biegu na 5 km mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 lat, ale kategorii wiekowych jest kilka: 16-30 lat, 31-50 oraz 51 plus.

Pierwszych stu zawodników, którzy się zapiszą (w dniu biegu) otrzyma pamiątkowe koszulki, a na pierwszych stu na mecie będą czekać medale. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc (w kategorii kobiet i mężczyzn) otrzymają puchary i nagrody pieniężne.

Dlaczego do Szydłowca

Bieg jest częścią dwudniowych obchodów dni miasta. Wieczorem 2 maja na koncertach wystąpią Tomasz Kraska, zespół Letter Hand oraz IRA. Nie wszyscy wiedzą, że Szydłowiec jest rodzinnym miastem Artura Gadowskiego.

3 maja pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbędą się obchody 227 rocznicy Konstytucji 3 Maja, a w kościele św. Zygmunta odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

- Kościół św. Zygmunta, jest naszą zabytkową perełką i robi wielkie wrażenie na turystach – mówi Tomasz Jakubowski, przewodnik po mieście i miłośnik historii.

Jego zdaniem warto przyjechać do Szydłowca także dla innych zabytków. Szydłowiecki Zamek, siedziba magnacka Radziwiłłów i Sapiehów z XVI w., jest obecnie siedzibą jedynego w swoim rodzaju w Europie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wrażenie robi późnorenesansowy ratusz, przed którym stoją dwa pręgierze z XVII w. Szczególnie interesujący jest pręgierz zwany „Zośką", z figurą kobiecą wyobrażającą pychę. Warto też odwiedzić kirkut, jeden z największych (3100 macew) zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce, często odwiedzany przez chasydów z Europy Zachodniej i Ameryki. Jest też synagoga.

W pobliżu warto zajrzeć do Lodowni, która pełni dziś rolę pensjonatu, ale nazwę zawdzięcza imponującym murowanym lochom, które służyły do przechowywania zapasów lodu i które można obejrzeć dzięki uprzejmości gospodarzy.

- Nie brakuje opinii, że Szydłowiec to taki mały Sandomierz i moim marzeniem jest, żeby ściągało do nas wielu turystów o każdej porze roku – mówi Tomasz Jakubowski, który jest także entuzjastą rekonstrukcji historycznych i militarnych.

Miłośnicy militariów powinni zaś odwiedzić Muzeum Orła Białego w nieodległym Skarżysku- Kamiennej, które zgromadziło na 1,5 ha jedną z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, w tym wiele wyjątkowych eksponatów.

Inny świat w Suchedniowie

Na wypoczynek warto udać się również do pobliskiego Suchedniowa, miasteczka położonego wśród lasów Puszczy Świętokrzyskiej. Są tu dwa parki krajobrazowe: od zachodu Suchedniowsko-Oblęgorski, a od wschodu Sieradowicki. W lasach nadleśnictwa i w jego okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc: rezerwatów przyrody, źródeł, pomników przyrody.

Dlatego Suchedniów stanowi wspaniałą bazę wypadową dla wycieczek rowerowych, pieszych i konnych. W okolicy znajduje się około 70 oznakowanych turystycznych szlaków rowerowych. Suchedniów jest punktem początkowym dwóch turystycznych szlaków pieszych: dłuższego (15 km), prowadzącego do Berezowa oraz krótszego (8 km) szlaku czarnego (prowadzącego do rezerwatu przyrody Dalejów. Przez miasto przechodzi też zielony szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej na Wykus oraz czarny szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Mostek. Przez lasy suchedniowskie wiedzie zaś szlak konny „Burzący stok".

Ponadto w okolicy znajdują się zalewy rzeki Kamionki i Żarnówki oraz zalew Rejów, wiele miejsc przygotowanych dla wędkarzy, kąpieliska i kilka ośrodków jazdy konnej. Dostępne są spływy kajakowe i flisackie.

- U nas nie tylko świetnie się odpoczywa, ale także obcuje z kulturą i historią. Po mieście prowadzi ścieżka dydaktyczna śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – mówi Piotr Ziółkowski z hotelu Paradiso.

Ojciec pisarza Jakub Herling-Grudziński, kupił przed wojną w Suchedniowie duży młyn i dom, gdzie pisarz spędził dzieciństwo. W późniejszych latach Grudziński z sentymentem wspominał Suchedniów, niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, m.in. w dziele „Inny świat".

W tym roku odbędzie się pod hasłem: Bieg Zygmuntów 2018 dla Niepodległej. W biegu na 5 km mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 lat, ale kategorii wiekowych jest kilka: 16-30 lat, 31-50 oraz 51 plus.

Pierwszych stu zawodników, którzy się zapiszą (w dniu biegu) otrzyma pamiątkowe koszulki, a na pierwszych stu na mecie będą czekać medale. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc (w kategorii kobiet i mężczyzn) otrzymają puchary i nagrody pieniężne.

Pozostało 88% artykułu
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży