Szydłowiec czeka na Zygmuntów

Jeśli masz na imię Zygmunt, 2 maja powinieneś być w Szydłowcu (woj. mazowieckie). To tutaj odbędzie się spotkanie solenizantów, którzy tego dnia obchodzą swoje imieniny, a wczesnym popołudniem wystartuje V Bieg Zygmuntów.

Publikacja: 29.04.2018 14:00

Foto: materiały prasowe

W tym roku odbędzie się pod hasłem: Bieg Zygmuntów 2018 dla Niepodległej. W biegu na 5 km mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 lat, ale kategorii wiekowych jest kilka: 16-30 lat, 31-50 oraz 51 plus.

Pierwszych stu zawodników, którzy się zapiszą (w dniu biegu) otrzyma pamiątkowe koszulki, a na pierwszych stu na mecie będą czekać medale. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc (w kategorii kobiet i mężczyzn) otrzymają puchary i nagrody pieniężne.

Dlaczego do Szydłowca

Bieg jest częścią dwudniowych obchodów dni miasta. Wieczorem 2 maja na koncertach wystąpią Tomasz Kraska, zespół Letter Hand oraz IRA. Nie wszyscy wiedzą, że Szydłowiec jest rodzinnym miastem Artura Gadowskiego.

3 maja pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbędą się obchody 227 rocznicy Konstytucji 3 Maja, a w kościele św. Zygmunta odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

- Kościół św. Zygmunta, jest naszą zabytkową perełką i robi wielkie wrażenie na turystach – mówi Tomasz Jakubowski, przewodnik po mieście i miłośnik historii.

Jego zdaniem warto przyjechać do Szydłowca także dla innych zabytków. Szydłowiecki Zamek, siedziba magnacka Radziwiłłów i Sapiehów z XVI w., jest obecnie siedzibą jedynego w swoim rodzaju w Europie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wrażenie robi późnorenesansowy ratusz, przed którym stoją dwa pręgierze z XVII w. Szczególnie interesujący jest pręgierz zwany „Zośką", z figurą kobiecą wyobrażającą pychę. Warto też odwiedzić kirkut, jeden z największych (3100 macew) zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce, często odwiedzany przez chasydów z Europy Zachodniej i Ameryki. Jest też synagoga.

W pobliżu warto zajrzeć do Lodowni, która pełni dziś rolę pensjonatu, ale nazwę zawdzięcza imponującym murowanym lochom, które służyły do przechowywania zapasów lodu i które można obejrzeć dzięki uprzejmości gospodarzy.

- Nie brakuje opinii, że Szydłowiec to taki mały Sandomierz i moim marzeniem jest, żeby ściągało do nas wielu turystów o każdej porze roku – mówi Tomasz Jakubowski, który jest także entuzjastą rekonstrukcji historycznych i militarnych.

Miłośnicy militariów powinni zaś odwiedzić Muzeum Orła Białego w nieodległym Skarżysku- Kamiennej, które zgromadziło na 1,5 ha jedną z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, w tym wiele wyjątkowych eksponatów.

Inny świat w Suchedniowie

Na wypoczynek warto udać się również do pobliskiego Suchedniowa, miasteczka położonego wśród lasów Puszczy Świętokrzyskiej. Są tu dwa parki krajobrazowe: od zachodu Suchedniowsko-Oblęgorski, a od wschodu Sieradowicki. W lasach nadleśnictwa i w jego okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc: rezerwatów przyrody, źródeł, pomników przyrody.

Dlatego Suchedniów stanowi wspaniałą bazę wypadową dla wycieczek rowerowych, pieszych i konnych. W okolicy znajduje się około 70 oznakowanych turystycznych szlaków rowerowych. Suchedniów jest punktem początkowym dwóch turystycznych szlaków pieszych: dłuższego (15 km), prowadzącego do Berezowa oraz krótszego (8 km) szlaku czarnego (prowadzącego do rezerwatu przyrody Dalejów. Przez miasto przechodzi też zielony szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej na Wykus oraz czarny szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Mostek. Przez lasy suchedniowskie wiedzie zaś szlak konny „Burzący stok".

Ponadto w okolicy znajdują się zalewy rzeki Kamionki i Żarnówki oraz zalew Rejów, wiele miejsc przygotowanych dla wędkarzy, kąpieliska i kilka ośrodków jazdy konnej. Dostępne są spływy kajakowe i flisackie.

- U nas nie tylko świetnie się odpoczywa, ale także obcuje z kulturą i historią. Po mieście prowadzi ścieżka dydaktyczna śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – mówi Piotr Ziółkowski z hotelu Paradiso.

Ojciec pisarza Jakub Herling-Grudziński, kupił przed wojną w Suchedniowie duży młyn i dom, gdzie pisarz spędził dzieciństwo. W późniejszych latach Grudziński z sentymentem wspominał Suchedniów, niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, m.in. w dziele „Inny świat".

W tym roku odbędzie się pod hasłem: Bieg Zygmuntów 2018 dla Niepodległej. W biegu na 5 km mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 lat, ale kategorii wiekowych jest kilka: 16-30 lat, 31-50 oraz 51 plus.

Pierwszych stu zawodników, którzy się zapiszą (w dniu biegu) otrzyma pamiątkowe koszulki, a na pierwszych stu na mecie będą czekać medale. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc (w kategorii kobiet i mężczyzn) otrzymają puchary i nagrody pieniężne.

Pozostało 88% artykułu
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego