Reklama
Rozwiń

Czasy gwarków, pary i stali

Miło się zwiedza pałace i dwory. Ale aby jedni mogli wystawić okazałe siedziby, inni – a tych była większość – musieli zabrać się do roboty w fabrykach. Przedstawiamy krótki przewodnik po zabytkach przemysłu.

Publikacja: 25.06.2018 10:10

W tarnogórskiej kopalni srebra i ołowiu Fryderyk 230 lat temu ruszyła pierwsza maszyna parowa w górnośląskim górnictwie. Wkrótce potem osiem takich urządzeń odwadniało tutejsze podziemia, stawiając Tarnowskie Góry wśród najnowocześniejszych ośrodków techniki parowej. W zeszłym roku zespół wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wpis obejmuje „kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach". To łącznie 28 obiektów – obok ciągnących się dziesiątkami kilometrów podziemi, sztolni oraz licznych szybów na liście znalazły się także park miejski utworzony na terenie dawnych wyrobisk oraz stacja wodociągowa Staszic, która od końca XIX w. dostarczała wodę okolicznym mieszkańcom.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin