To impreza, która sprowadza do miasta jego mieszkańców z całego świata. Odbędzie się już w najbliższy weekend – od 6 do 8 lipca.
– W tych dniach Gdańsk będzie przeżywał swoje święto, a nasi obecni mieszkańcy wystąpią w podwójnej roli – gospodarzy i gości. Kiedy w 2002 r. zainaugurowałem pierwszy zjazd, chciałem, abyśmy rozpoczęli pielęgnowanie szczególnej więzi, jaka łączy gdańszczanki i gdańszczan. Nasze wartości – wolność i solidarność – właśnie o tym mówią: każdy w Gdańsku może kształtować swój indywidualny los w poczuciu uczestnictwa w czymś większym niż on sam – wielopokoleniowej wspólnocie – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Podkreśla, że ratusz ma liczne sygnały z Kanady, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Japonii o tym, że gdańszczanie planują przyjechać.
Przygotowano bogaty program: ponad 180 inicjatyw, wydarzeń, warsztatów, koncertów, pokazów filmowych, z których niemal na wszystkie wstęp jest wolny. W tym roku tematami wiodącymi zjazdu są: tożsamość gdańszczan i kultura marynistyczna. Wśród największych wydarzeń są m.in. koncert, którym światowej klasy skrzypek Nigel Kennedy z Cappellą Gedanensis rozpocznie światową trasę koncertową.
W tym roku organizatorzy proponują kilka nowości: kino plenerowe, seans na wodzie, czyli kino nad Motławą (pokaz filmowy, który będzie można widzieć z poziomu rzeki i Długiego Pobrzeża), premierowy koncert „Gra w Komedę" inspirowany twórczością Krzysztofa Komedy. Przygotowano Mobilne Muzeum Gdańska, gdzie będzie można przynieść pamiątki, a na miejscu pracownicy Muzeum Gdańska wykonają ich cyfrowe kopie.
Specjalnie przygotowane audiobooki będą czytali Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel i Hanna Cygler.