Projekty Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

W przyszłym roku ponownie będą realizowane inwestycje, o których wyborze zdecydują sami mieszkańcy.

Publikacja: 24.07.2018 10:00

Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.

Bełchatów realizuje pomysły mieszkańców. Trwa VI edycja budżetu obywatelskiego

Na projekty twarde, takie jak parkingi, zatoczki postojowe czy place zabaw, z miejskiej kasy wydanych może zostać 1 mln 400 tys. złotych, pozostające w puli 100 tys. zł przeznaczone zostanie na projekty miękkie, czyli np. szkolenia, stypendia czy imprezy kulturalne i edukacyjne.

- Wydzielenie części środków na projekty społeczne to był strzał w dziesiątkę. Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, np. z placami zabaw czy budową chodników. Teraz projekty prozdrowotne czy inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane. Dziękuję wnioskodawcom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy takie wnioski popierają – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa.

Jak zmieni się Bełchatów, energetyczna stolica Polski? Co nowego się w nim pojawi? To zależy od bełchatowian. A pomysłów mieszkańcom nie brakuje. Od 2014 roku w Bełchatowie przeprowadzono pięć edycji budżetu obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 wniosków, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 propozycji, wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź", zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków. W 2018 roku dołączy do nich kolejnych sześć.

Warto zaznaczyć, że Bełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które w ramach budżetu obywatelskiego wprowadziło telemonitoring medyczny. Stała, zdalna kontrola pracy serca prowadzona jest w zaledwie kilku polskich miastach, można więc powiedzieć, że znajdujący się w centrum Polski Bełchatów jest w tym zakresie pionierem. Projekt „Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą (telemonitoring)" zdobył 1310 głosów w V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, dzięki czemu kilkuset pacjentów najwyższego ryzyka będzie mogło skorzystać z telemedycznej opieki. Pierwsze aparaty Echo Mini trafiły już do pacjentów oddziałów kardiologicznego i wewnętrznych bełchatowskiego szpitala oraz oddziału PAKS. To pierwszy etap projektu, na którego realizację samorząd przeznaczy 50 tys. złotych.

W trwającej właśnie VI edycji budżetu obywatelskiego bełchatowianie złożyli 49 propozycji. Zdecydowana większość z nich (37) dotyczy inwestycji w różnych częściach miasta – place zabaw, parkingi, obiekty sportowe czy przebudowy i remonty ulic i chodników. Wśród wniosków znalazło się jednak kilka zupełnie innowacyjnych, m.in. z zakresu ekologii i troski o środowisko. Mowa tu chociażby o dwóch projektach wybiegów dla psów (z torami przeszkód, zabawkami i toaletami) czy pomyśle sfinansowania z budżetu samorządu kastracji i sterylizacji domowych psów i kotów. Widać, że mieszkańcom bliski jest także temat walki ze smogiem. Pomóc mają ich zdaniem trzy tężnie solankowe, ogród semiotyczny i nasadzenia kilkuset sosen.

Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wymóg dołączenia do wniosku tzw. listy poparcia z podpisami co najmniej pięćdziesięciu mieszkańców. Wymóg ten wprowadzony został pilotażowo, jednak od 2019 roku zgodnie z ustawą z dn. 11 stycznia 2018 r. porządkującą zasady budżetów obywatelskich, rada gminy zobowiązana będzie do określenia w drodze uchwały wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających dany projekt. Zgodnie z zapisami ww. aktu, nie może być ona większa niż 0,1 proc. mieszkańców miasta, co w przypadku Bełchatowa oznacza 50 osób.

Jak mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa, prawdopodobnie miało to wpływ na mniejszą ilość zgłoszonych projektów niż w roku ubiegłym (71 wniosków), ale jednocześnie spowodowało większe zainteresowanie zgłaszanymi propozycjami.

- W poprzednich edycjach zdarzały się wnioski, które można określić jako anonimowe, czyli takie, o których wiedzieli tylko wnioskodawcy. Tym razem widać większe zaangażowanie mieszkańców. Możemy śmiało powiedzieć, że są to propozycje całych społeczności lokalnych. Widać, jakie są faktyczne potrzeby mieszkańców osiedli czy ulic – wyjaśnia prezydent Czechowska.

I dodaje, że listy poparcia okazały się doskonałym sposobem na promocję nie tylko konkretnych projektów, ale także samej idei budżetu obywatelskiego.

- Moim zdaniem listy poparcia jeszcze bardziej podkreślają obywatelskość tej inicjatywy – wskazuje.

Wszystkie złożone wnioski przejdą teraz formalną i merytoryczną weryfikację. Wszystko po to, aby wyłonić listę projektów, na które bełchatowianie będą mogli oddawać swoje głosy. Listę poznamy 3 września. Internetowe głosowanie ruszy 10 września i potrwa do 18 września. Głosować będzie można tylko raz poprzez postawienie znaku X przy maksymalnie trzech wybranych projektach z rodzaju "twardych" oraz maksymalnie trzech "miękkich". Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły zagłosować w Urzędzie Miasta przy specjalnym stanowisku komputerowym. Wyniki poznamy 1 października.

Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa

W poprzednich edycjach bełchatowianie udowodnili, że chcą i potrafią aktywnie angażować się w życie swojego miasta. Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy, w ścisłej współpracy z samorządem, mogą zmieniać swoje otoczenie. Zależy nam na budowaniu poczucia wspólnoty i współdecydowania o zarządzaniu finansami publicznymi. Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców interesuje się tym, co się w naszym mieście dzieje. To dowód na to, że ten budżet jest faktycznie obywatelski. Jestem przekonana, że także w tym roku wspólnie uda nam się zrealizować ciekawe i potrzebne mieszkańcom Bełchatowa projekty.

- Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Bełchatów.

Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.

Bełchatów realizuje pomysły mieszkańców. Trwa VI edycja budżetu obywatelskiego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży