Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.
Bełchatów realizuje pomysły mieszkańców. Trwa VI edycja budżetu obywatelskiego
Na projekty twarde, takie jak parkingi, zatoczki postojowe czy place zabaw, z miejskiej kasy wydanych może zostać 1 mln 400 tys. złotych, pozostające w puli 100 tys. zł przeznaczone zostanie na projekty miękkie, czyli np. szkolenia, stypendia czy imprezy kulturalne i edukacyjne.
- Wydzielenie części środków na projekty społeczne to był strzał w dziesiątkę. Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, np. z placami zabaw czy budową chodników. Teraz projekty prozdrowotne czy inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane. Dziękuję wnioskodawcom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy takie wnioski popierają – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa.
Jak zmieni się Bełchatów, energetyczna stolica Polski? Co nowego się w nim pojawi? To zależy od bełchatowian. A pomysłów mieszkańcom nie brakuje. Od 2014 roku w Bełchatowie przeprowadzono pięć edycji budżetu obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 wniosków, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 propozycji, wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź", zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków. W 2018 roku dołączy do nich kolejnych sześć.
Warto zaznaczyć, że Bełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które w ramach budżetu obywatelskiego wprowadziło telemonitoring medyczny. Stała, zdalna kontrola pracy serca prowadzona jest w zaledwie kilku polskich miastach, można więc powiedzieć, że znajdujący się w centrum Polski Bełchatów jest w tym zakresie pionierem. Projekt „Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą (telemonitoring)" zdobył 1310 głosów w V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, dzięki czemu kilkuset pacjentów najwyższego ryzyka będzie mogło skorzystać z telemedycznej opieki. Pierwsze aparaty Echo Mini trafiły już do pacjentów oddziałów kardiologicznego i wewnętrznych bełchatowskiego szpitala oraz oddziału PAKS. To pierwszy etap projektu, na którego realizację samorząd przeznaczy 50 tys. złotych.