Parki przemysłowo-technologiczne pełnią różne funkcje, w zależności od poziomu ich rozwoju i specyfiki regionu, w jakim się znajdują. Zielona Góra stwarza dobre warunki dla potencjalnych inwestorów z różnych gałęzi gospodarki. Mogą oni liczyć na świetnie wykształcone kadry, które na kierunkach technicznych, ścisłych i humanistycznych zapewnia Uniwersytet Zielonogórski.
W przetwórstwie przemysłowym zdecydowany prym wiedzie produkcja artykułów spożywczych i mrożonych oraz napojów alkoholowych. Z Zielonej Góry pochodzi aparatura pomiarowa, produkuje się włókniny techniczne, projektuje się i produkuje maszyny oraz urządzenia, różnego typu podzespoły na potrzeby m.in. energetyki i motoryzacji.
– Nowe oblicze gospodarcze miastu nadały firmy branży elektronicznej i informatycznej, dzięki nim Zielona Góra jest znana m.in. z dostarczania produktów, oprogramowania oraz serwisów dla operatorów telewizji cyfrowej, urządzeń automatyki przemysłowej, informatycznych systemów zarządzania, sklepów internetowych (e-commerce). Firmy tej branży prezentują rozwiązania technologiczne o wysokim poziomie innowacyjności, dzięki czemu mają sukcesy na światowych rynkach – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent miasta Zielona Góra.
Wychodząc z założenia, że miasta i znajdujące się w nim zasoby oraz czynniki wytwórcze mogą ze swej strony stymulować innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw, przez samorządy kształtowane jest otoczenie bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Miasto Zielona Góra upatruje szansy rozwojowej w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym (LPPT), który powstał w Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą (obecnie Zielona Góra). Była to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Zielonogórskiego, miasta Zielona Góra, Urzędu Marszałkowskiego oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W założeniu LPPT miał być miejscem, gdzie nauka spotka się z biznesem oraz nastąpi przepływ innowacji i technologii. Realizacja idei parku naukowo-technologicznego umożliwi transfer badań, nowoczesnych technologii i innowacji z obszaru nauki do gospodarki – zaznacza Janusz Kubicki.
Projekt powstał w ramach współpracy stron w zakresie tworzenia pomostu między nauką a przemysłem, rozwoju infrastruktury sfery B+R oraz wspierania innowacji i szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Tereny parku przemysłowego zaplanowano z przeznaczeniem pod inwestycje produkcyjne, składy i magazyny, zabudowę usługową. Park przemysłowy objęty jest w całości statusem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu inwestorzy mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Właścicielem obecnie oferowanych nieruchomości gruntowych zlokalizowanych na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest miasto Zielona Góra. – Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny ma być miejscem o charakterze ponadregionalnym, wpływającym na rozwój innowacyjności ze względu na funkcje wykonywane w sferze materialnej i niematerialnej. Stanowi on pomost do współpracy nauki z przedsiębiorstwami, ale także z firmami wiodącymi w swoich dziedzinach – dodaje prezydent Janusz Kubicki.