Aktualizacja: 03.09.2018 22:10 Publikacja: 03.09.2018 22:10
Madryt – w Hiszpanii dopłata do czynszu za mieszkanie nie może przekroczyć 2,4 tys. euro rocznie.
Foto: AdobeStock
Rodzina na swoim (RnS), Mieszkanie dla Młodych (MdM), Mieszkanie+ to programy wspierające nabywców albo najemców nieruchomości, jakie obowiązywały lub obowiązują w Polsce. A jak jest w innych krajach? Zwrot w zachodnioeuropejskiej polityce mieszkaniowej nastąpił w połowie lat 70. ubiegłego wieku.
Osobom o niskich lub średnich dochodach państwa starały się stwarzać możliwość wynajęcia mieszkań o przyzwoitym standardzie. Zaczęto tworzyć programy dopłat do czynszów. Dodatki mieszkaniowe są dziś oferowane w wielu krajach. Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zwraca uwagę, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są autonomiczne w prowadzeniu polityki mieszkaniowej. – Skutkuje to m.in. zróżnicowanym poziomem przeznaczanych na mieszkaniówkę nakładów. Wystarczy podać przykład Wielkiej Brytanii i Francji, czyli krajów ze znacznie wyższym niż Polska udziałem wydatków na cele mieszkaniowe w budżecie – mówi Prajsnar. – U członków UE możemy zauważyć również spore różnice w samym podejściu do polityki mieszkaniowej. Niektóre państwa nadal skupiają się na subsydiowaniu kredytów. Ten wariant był stosowany w polskich programach RnS i MdM. Podobne do MdM zasady ma węgierski program CSOK. Także Czesi niedawno dotowali kredyty mieszkaniowe dla młodych obywateli – opowiada.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas