Z dostępnych statystyk z portali rezerwacyjnych wynika, że w kraju spędziło w tym roku urlop 12–13 mln turystów. Witała ich doskonała pogoda i ceny zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. I tutaj ostrzeżenie: będą rosły nadal. Dlatego, jak radzą eksperci zajmujący się polskim rynkiem turystycznym, o rezerwacje na następny sezon warto zatroszczyć się już teraz.
W hotelach i pensjonatach zaczęły się już wakacyjne remonty, z roku na rok kosztowniejsze, bo i wymagania gości są coraz większe. Nie wystarczy proste odmalowanie pokoju czy odświeżenie łazienki. W miejscowościach wakacyjnych widać odnawianie ogrodzeń, budowę tarasów; w pośpiechu, bo na razie pogoda na to pozwala. Właściciele pensjonatów czekają też na okazje wyprzedaży sprzętu AGD i telewizorów. – Goście chcą coraz wyższego standardu i są gotowi za to zapłacić – mówi właścicielka pensjonatu w Jastarni na Półwyspie Helskim. – Kiedyś wystarczało im wygodne łóżko, potem do każdego pokoju musiała być łazienka, teraz już nie wystarcza jeden telewizor we wspólnym pokoju gościnnym.
Kąpieliska już dziś podpisują umowy z ratownikami, którzy będą pracować w przyszłym sezonie. Mijające lato pokazało bowiem jak ważna to jest funkcja, a osób z odpowiednimi kwalifikacjami trzeba dobrze poszukać.
Urlopy coraz dłuższe
Jak pokazało badanie „Wakacyjne zwyczaje Polaków" przeprowadzone przez serwis Prezentmarzeń podczas letnich wakacji, co trzeci rodak skorzystał z siedmiu dni urlopu, 24 proc. – z dziesięciu dni. Średnio wydaliśmy do 3000 zł na wypoczynek, głównie na rozrywkę i zwiedzanie. Osoby spędzające urlop w Polsce najchętniej wybierały morze, a 66 proc. deklarowało podczas wypoczynku zamiar całkowitego odcięcia się od pracy. Podczas urlopu najbardziej liczyła się atrakcyjności turystyczna miejsca (38 proc. wskazań) oraz możliwości skorzystania z lokalnych rozrywek (29 proc. odpowiedzi). Dla 24 proc. respondentów równie ważny był komfort i wygoda zakwaterowania.
Ulubioną formą spędzania urlopu dla 30 proc. pytanych było zwiedzanie zabytków i popularnych miejsc, dla 29 proc. próbowanie nowych aktywności, a dla 21 proc. korzystanie z lokalnych atrakcji. Tylko 20 proc. respondentów postawiło na pasywny wypoczynek. Dla 37 proc. zapytanych urlop był głównie sposobem na regenerację, dla 29 proc. odpoczynkiem od codziennych obowiązków.