Dzielnica Akademicka: początek zmian

Ta część Gliwic w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania. Dzięki odważnym inwestycjom i udanej współpracy z Politechniką Śląską miasto zyskało nową, reprezentacyjną dzielnicę, która stała się centrum rekreacyjno-kulturalnym, przyciągającym tłumy gliwiczan oraz tysiące gości z kraju i zagranicy. Za realizację tego projektu Gliwice zostały wyróżnione prestiżową Nagrodą im. Jerzego Regulskiego. Wręczenie odbędzie się 8 października w Warszawie, a już teraz zapraszamy na spacer po Dzielnicy Akademickiej.

Publikacja: 21.10.2018 10:30

Dzielnica Akademicka: początek zmian

Foto: UMGliwice/M.Baranowski

Nowa Akademicka

Krzysztof Krzeminski

Ul. Akademicka. Fot. K.Krzemiński PRUiM

Pomysł na wyłączenie części ul. Akademickiej z ruchu samochodowego i stworzenie w tym miejscu przyjaznej miejskiej przestrzeni, stwarzającej nie tylko odpowiednie warunki do nauki, ale także możliwość relaksu w przyjemnym otoczeniu, pojawił się w Gliwicach przed kilkoma laty. Zakładano całkowitą przebudowę tej części miasta. Punktem wyjścia był ogólnopolski konkurs architektoniczny, zorganizowany przez Politechniką Śląską. Na podstawie zwycięskich prac ostateczną koncepcję organizacji tej przestrzeni opracował dr arch. inż. Tomasz Bradecki z miejscowego Wydziału Architektury. Inicjatywę gliwickiej uczelni poparły władze miasta, decydując się na współfinansowanie inwestycji.

– Uznaliśmy, że to ciekawa propozycja, która pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni miejskiej – nie tylko dla studentów, ale także dla spacerujących gliwiczan. W pobliżu planowaliśmy budowę hali widowiskowo-sportowej, przebudowę układu komunikacyjnego wokół tego obiektu oraz modernizację parku Chrobrego, więc korzystne zmiany miały objąć spory kawałek miasta. Pomysł przebudowy ul. Akademickiej doskonale się w te plany wpisywał, a rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik był rzeczowym i merytorycznym partnerem – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

20 kwietnia 2011 r. prof. Andrzej Karbownik (ówczesny rektor uczelni) i prezydent Gliwic podpisali porozumienie w sprawie realizacji kolejnego etapu projektu, a jesienią tego roku ul. Akademicka została wyłączona z ruchu. Właściwa przebudowa rozpoczęła się dwa lata później i trwała 13 miesięcy. Nowe serce kampusu Politechniki Śląskiej oddano do dyspozycji studentów i gliwiczan z początkiem października 2014 r.

W kolejnych latach miasto konsekwentnie realizowało plan przemiany tej części Gliwic w centrum rekreacyjno-kulturalne. Z pierwszych efektów tej przebudowy gliwiczanie mogą już w pełni korzystać.

Robert Neumann

Park Chrobrego. Fot. M. Baranowski UM Gliwice

 

Najpiękniejszy park w Gliwicach

Spacerując ulicą Akademicką w stronę Areny Gliwice, mijamy park Chrobrego – największy, a obecnie najpiękniejszy gliwicki park. Do parkowych atrakcji prowadzą zmodernizowane alejki, oświetlone nowoczesnymi lampami.

michal buksa

Plac zabaw w parku Chrobrego. Fot. UM Gliwice

Dzieci przyciąga spektakularny plac zabaw, a osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek mogą przysiąść czy nawet poleżeć na stylowych leżakach i podestach, rozmieszczonych w całym parku.

Dla wygody użytkowników parku zamontowano stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ciekawie zagospodarowano istniejącą zieleń, uzupełniając ją o kwitnące krzewy, rośliny cebulowe i trawy ozdobne. Posadzono w sumie 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.

Arena Gliwice przyciąga tłumy

michal buksa

Koncert pod Areną Gliwice. Fot. UM Gliwice

Spacer kończymy przy imponującej hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice, która znajduje się tuż przy parku. Widownia na ponad 17 tys. osób oraz 10 hektarów terenu wokół do wykorzystania na eventy przyciągają gości z Polski i zagranicy, a także wielu gliwiczan, dla których Arena staje się ulubionym miejscem spotkań.

Pierwsza, duża impreza w Arenie – wielkie transowe show Armina van Buurena – sprowadziła do Gliwic prawie 15 tys. widzów. Tłumy gości z kraju z zagranicy bawiły się również na Festiwalu "Jimek+", który ściągnął do Gliwic światowe gwiazdy, a uczestników zabrał w muzyczną podróż dookoła świata oraz na Sensation Poland, kolejnej wielkiej imprezie z muzyką klubową. Na hali znalazły także miejsce wiodące gliwickie drużyny sportowe. Swoje mecze rozgrywają tam koszykarze GTK Gliwice oraz futsalowy zespół gliwickiego Piasta.

Zapełnia się również kalendarz imprez na kolejny rok. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie arenagliwice.com.

michal buksa

Sensation Poland. Fot UM Gliwice

- Artykuł powstał przy współpracy z UM Gliwice.

Nowa Akademicka

Ul. Akademicka. Fot. K.Krzemiński PRUiM

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki