Jak Polska długa i szeroka mało kto wie, że jako pierwszy odzyskał niepodległość w 1918 r. Tarnów. A jeszcze na początku ubiegłego XX w. krążyła legenda, iż kraj dotąd nie odzyska niepodległości, dopóki wody Dunajca u stóp góry św. Marcina nie zaczerwienią się od krwi. Jak się okazało, pierwsza większa bitwa I Brygady Legionów Polskich stoczona została pod Tarnowem, tuż za górą św. Marcina pod Łowczówkiem, w Wigilię i Boże Narodzenie 1914 r. I to wtedy właśnie wody Dunajca miały się zaczerwienić od krwi, gdy przez tę rzekę przewożono rannych. Co ciekawe, Święto Niepodległości obchodzone jest w dniu 11 listopada, czyli na świętego Marcina, który był legionistą rzymskim.
Chóralnym śpiewem
A oto, jak doszło do wyzwolenia Tarnowa: należący do POW Jan Styliński wraz z Władysławem Dziadoszem, też byłym oficerem legionowym, przygotował przewrót wojskowy w Tarnowie w nocy z 30 na 31 października 1918 r., zaś Rada Miasta oddała się „poleceniom rządu warszawskiego". Austriackie władze wojskowe w Tarnowie zostały obalone. Ta wiadomość przyspieszyła przejęcie władzy w Krakowie.
Teraz w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie można oglądać wystawę „Sen o Niepodległej – Tarnów od austriackiego zaboru do Niepodległości". – Podjęliśmy się próby opowieści o życiu codziennym miasta, na którego tle pokażemy zaangażowanie militarne, polityczne i społeczne tarnowian. Całości towarzyszą arcyciekawe warsztaty edukacyjne, z których nasi goście muzealni zabiorą patriotyczną pamiątkę. Ale to niespodzianka. Wystawa to też nasza propozycja wakacyjna dla turystów, zwłaszcza tych wątpiących w to, że to Tarnów jest miastem pierwszym niepodległym – mówi Przemysław Kozek, kurator wystawy.
– Zapraszamy mieszkańców Kalisza do wspólnego świętowania wydarzeń zarówno patriotycznych, jak i sportowych, które zaplanowaliśmy w naszym mieście – zachęca prezydent Grzegorz Sapiński.
Obchody trwają już od początku roku. W marcu został ogłoszony konkurs plastyczny „Na granicy". To projekt nawiązujący do usytuowania granicy z jej geograficznymi, historycznymi, politycznymi i symboliczno-kulturowymi kontekstami. W czerwcu odbyła się Noc Kultury pod hasłem „Cieszmy się Niepodległością". Wyjątkowym wydarzeniem był zaplanowany na sierpniowy wieczór koncert muzyki polskiej przygotowywany we współpracy z Filharmonią Kaliską. Kulminacja obchodów rocznicy nastąpi oczywiście 11 listopada. W tym dniu halę Arena wypełni patriotyczny śpiew. Wystąpią połączone lokalne chóry: Chór Dziewczęcy Gaudium Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, Chór Bazyliki Kaliskiej „Duodecimus", Chór Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu, Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu, Chór „Kopernik" III LO w Kaliszu. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek, a mieszkańcy otrzymają wydane specjalnie na tę okazję śpiewniki. W repertuarze koncertu znajdą się m.in. „Bogurudzica", „Gaude Mater", „Boże coś Polskę", „Warszawianka", „O mój rozmarynie", „Pierwsza Brygada", „Czerwone maki", „Sokoły", „Tylko we Lwowie".