Zaczęło się od kilku urządzeń siłowych na placu Grunwaldzkim, w Bojkowie oraz na skwerze przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy. Natomiast pierwsza gliwicka siłownia plenerowa z prawdziwego zdarzenia została zainstalowana w 2013 r. u na osiedlu Obrońców Pokoju. Od tamtej pory Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach zrealizował już 24 tego typu inwestycje, dwanaście w ramach własnych zadań bieżących, a dwanaście kolejnych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

– Siłownie plenerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy korzystają z urządzeń nie tylko o każdej porze doby, ale też roku. Tworząc siłownie, staramy się tak dobierać urządzenia, by w jednym miejscu można było ćwiczyć różne partie ciała – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK-u w Gliwicach.

W ostatnim czasie nowe siłownie zewnętrzne zostały zainstalowane w parku Starokozielskim, w Żernikach przy ul. Warmińskiej, w Ligocie Zabrskiej przy skwerze 700-lecia oraz w parku Szwajcaria.

Siłownie w Żernikach, Ligocie Zabrskiej i parku Szwajcaria zostały zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt budowy czterech nowych siłowni, wraz z całą infrastrukturą, to 509 tys. zł, z czego 200 tys. zł pochodziło z GBO. Wykraczając poza zakres prac przewidzianych w ramach budżetu obywatelskiego, MZUK zamontował dodatkowe elementy, m.in. stoły do szachów i chińczyka, ławki oraz stojaki na rowery.