Reklama
Rozwiń

Mamy już wprawę w ocalaniu

Gdy efektem inwestycji w postindustrialną architekturę są lofty, hotele i galerie handlowe, wypada się cieszyć. Dzięki temu w wiekowych murach znów toczy się życie.

Publikacja: 12.12.2018 15:00

Elektrociepłownia Szombierki ruszyła w 1920 roku.

Foto: shutterstock

Ale leszcze lepiej, gdy stara kopalnia przemienia się w nowoczesne muzeum, a dawna elektrownia w centrum nauki. Imponujący efekt przeobrażenia widać w Katowicach. Dokładniej w Strefie Kultury, gdzie obok Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia stoją zabudowania dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Od 2015 roku mieści się tu Muzeum Śląskie.

Austriaccy architekci dokonali jedynie niewielkiej ingerencji w poprzemysłowy krajobraz. Dlatego ekspozycje (m.in. kolekcja malarstwa polskiego z lat 1800–1945 z dziełami Chełmońskiego, Grottgera, Makowskiego, Malczewskiego, Matejki, Mehoffera i Wyspiańskiego, galeria sztuki polskiej po 1945 roku, galeria plastyki nieprofesjonalnej oraz opowieść o historii regionu „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów") znajdują się pod ziemią.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę