To właśnie tu powstało Asseco Poland – spółka, która jest jednym z największych producentów oprogramowania w Europie. Pomimo międzynarodowych sukcesów jest dalej silnie związana z miastem, z którego się wywodzi.
Nie sądziłem, że marzenie o stworzeniu polskiej silnej firmy softwareowej się urzeczywistni. Jednak zawsze wiedziałem, że Rzeszów to dobre miejsce na biznes. To miasto dało mi wszystko, czego jako młody przedsiębiorca potrzebowałem. Po 27 latach ciężkiej pracy całego zespołu Asseco jest dużą, międzynarodową firmą, a ja jestem bardzo dumny, że centrala spółki jest niezmiennie w Rzeszowie – powiedział Adam Góral, założyciel i Prezes Zarządu Asseco Poland.
Dziś Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW oraz szóstym producentem oprogramowania w Europie. Spółka stoi na czele międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w 54 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób. Od prawie trzech dekad tworzy zaawansowane rozwiązania dla firm z kluczowych sektorów.
Dzisiaj nowoczesne technologie stanowią o sukcesie i przyszłości polskiej gospodarki, dlatego bardzo ważnym elementem działalności Asseco są inwestycje w badania oraz rozwój. W 2017 roku w samej tylko Polsce spółka przeznaczyła na ten cel 96,5 mln zł, co według ostatniego raportu Computerworld TOP200 plasuje ją na drugiej pozycji wśród wszystkich polskich firm. Nieustająca chęć doskonalenia rozwiązań informatycznych stała się także powodem, dla którego Asseco zdecydowało się na budowę nowatorskiego centrum R&D - Asseco Innovation Hub. Chociaż będzie służyło spółkom z całej Grupy to więź z Podkarpaciem sprawiła, że powstanie ono właśnie w Rzeszowie.
Technologia motorem innowacji
Asseco Innovation Hub będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych związanych z budową autorskich technologii i produktów IT. Dzięki wartej ponad 80 mln inwestycji powstaną najnowocześniejsze systemy m.in. dla branży energetycznej, telekomunikacji i mediów, służby zdrowia, sektora bankowego oraz administracji publicznej. Będą tam rozwijane także projekty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem IT oraz te, skoncentrowane wokół najważniejszych zjawisk oraz trendów ze świata nowych technologii, takich jak: Internet Rzeczy, telemedycyna, elektromobilność oraz inteligentne sieci elektroenergetyczne. Asseco Innovation Hub swoją działalnością obejmie również rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, w tym systemy samouczące oparte o tzw. machine learning oraz projekty związane z systemami sterowania dla dronów, a także obszarami Big Data oraz Cloud Computing. Dzięki realizowanej już inwestycji Asseco docelowo powstanie ok. 400 miejsc pracy, a jej działalność niewątpliwie przełoży się na wzrost innowacyjności i konkurencyjności całego regionu.