Obniżenie pensji na bakier z ustawą zasadniczą

Radni Gliwic chcą zbadania, czy zmiana uposażenia samorządowców jest zgodna z konstytucją.

Publikacja: 08.01.2019 11:00

Obniżenie pensji na bakier z ustawą zasadniczą

Foto: Bloomberg

Gliwiccy radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o sprawdzenie konstytucyjności przepisów o wynagrodzeniu pracowników samorządowych oraz ich zgodności z Europejską kartą samorządu lokalnego oraz ustawą o pracownikach samorządowych i o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Chodzi konkretnie o rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Obniża ono o około 20 proc. pensje urzędników wyższego szczebla.

Radni przypominają, że projekt rozporządzenia pojawił się 20 lutego 2018 r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji. Projekt rozporządzenia, jego uzasadnienia i ocena skutków regulacji nie przewidywały zmian w wysokości wynagrodzenia zasadniczego wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), ich zastępców i innych wybranych grup pracowników samorządowych. Rozporządzenie w opisanym kształcie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wszystko zmieniło się o 180 stopni po aferze politycznej, jaka wybuchła na początku roku. Chodziło o wysokie premie, jakie otrzymali członkowie rządu. W reakcji na wizerunkowy kryzys oraz spadające poparcie dla PiS jej prezes Jarosław Kaczyński 5 kwietnia 2018 r. podczas konferencji prasowej ogłosił, że ministrowie przekażą otrzymane nagrody na rzecz Caritas Polska.

PiS miało też wystąpić z inicjatywą obniżenia o ok. 20 proc. pensji parlamentarzystów oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także starostów i marszałków województw oraz ich zastępców.

Następnie 9 maja 2018 r., 10 dni przed utratą mocy obowiązującej dotychczasowego rozporządzenia, pojawiły nowe załączniki do projektu rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Załączniki zawierały niższe od dotychczasowych (obniżone o średnio 20 proc.) wysokości minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego wybranych grup pracowników samorządowych. W tym wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz ich zastępców. Zdaniem Rady Miasta Gliwice projekt rozporządzenia z 15 maja 2018 r. przygotowano na kolanie. Nie opiniowała go Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego