Artystyczny rok 2019 zapoczątkowało Muzeum Narodowe w Krakowie, otwierając wystawę „Wyspiański. Nieznany", poszerzającą gigantyczną monografię „Wyspiański", która bije rekordy powodzenia. W 2018 r. ekspozycję tę zwiedziło ponad 200 tys. widzów. Na potrzeby ekspozycji „Wyspiański. Nieznany" zbudowano wspaniałą, secesyjną bibliotekę, którą wypełnił księgozbiór artysty i dramaturga, liczący blisko 600 pozycji, zakupionych przez muzeum w 1910 r. od jego żony Teodory Teofili. Prawie wszystkie książki są podpisane jego ręką. W wielu znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego lub dedykacje współczesnych poetów i pisarzy. Jest także komplet pierwodruków dramatów Wyspiańskiego, m.in. „Legendy", „Warszawianki", „Powrotu Odysa".
Można też obejrzeć niepokazywane dotąd pastele, np. „Autoportret artysty", zakupiony przez muzeum w ubiegłym roku. Dodajmy, że w polskich zbiorach mamy wraz z nim 11 autoportretów Wyspiańskiego. Wystawa potrwa do 5 maja.
Moore w lutym, Wajda od kwietnia
Muzeum Narodowe w Krakowie trzyma mocno ster sztuki i zapowiada jeszcze co najmniej kilka ekscytujących wydarzeń. Od 21 lutego zobaczymy „Moc Natury. Henry Moore w Polsce" (potrwa do 30 czerwca). Będzie to ostatni etap podróży ekspozycji w Polsce, po Orońsku i Wrocławiu. 23 prace, pochodzące z kolekcji Henry Moore Foundation, reprezentują wszystkie najważniejsze wątki twórczości brytyjskiego rzeźbiarza, giganta sztuki XX wieku.
Z wielkim rozmachem muzeum przygotowuje multimedialną wystawę, dedykowaną Andrzejowi Wajdzie, zmarłemu w 2016 r. reżyserowi, twórcy polskiej szkoły filmowej i legendarnych spektakli teatralnych. Ekspozycja „Wajda" (5.04 – 8.09) odwoła się do jego scenariuszy, szkiców, rysunków, notatek, projektów scenografii, fragmentów filmów fabularnych i dokumentów, pozwalając wniknąć w głąb wyobraźni mistrza.
Jesienią warto odwiedzić Kamienicę Szołayskich, jeden z oddziałów MNK, podczas wystawy „Pierwsza Grupa Krakowska" (26.09 – 5.01.2020 r.). Złoży się na nią ponad 300 prac awangardowych artystów należących do Grupy w latach 30. XX w., m.in. Aleksandra (Saszy) Blondera, Marii Jaremy, Jonasza Sterna.