Wrocław
Internet Rzeczy (z ang. Internet of Things – IoT) zawita do stolicy Dolnego Śląska. Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu tej technologii jest bowiem celem wspólnego projektu, który realizować mają tam władze samorządowe oraz firma energetyczna Tauron i telekomunikacyjna Ericsson. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce realizowane dla dużego miasta.
Chodzi o skrzyżowanie potencjału wrocławskiego projektu CityLab (w jego ramach przedsiębiorcy, startupy i naukowcy mogą testować autorskie i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej innowacje) z możliwościami obu koncernów. Celem jest wypracowanie nowych usług, które podniosą jakość życia mieszkańców. Mają to być m.in. nowoczesne technologie, które dostarczą wrocławianom przydatnych informacji o jakości powietrza czy choćby wolnych miejscach parkingowych. Paleta potencjalnych rozwiązań z zakresu smart city jest szeroka.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia wykorzystana zostanie nie tylko istniejąca infrastruktura miejska, komunalna, energetyczna i telekomunikacyjna, ale także ma powstać zupełnie nowa, która posłuży do przesyłu danych. Jak tłumaczą partnerzy projektu, testowanie rozwiązań w ramach prac badawczych odbędzie się w rzeczywistych warunkach miejskich (do tego celu wykorzystane zostaną sieci czujników i innych urządzeń, które będą gromadzić i udostępniać dane).
– Torujemy drogę wdrożeniom smart city i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia standardu 5G – mówi Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce.
Jak zaznacza, dzięki sieci operatora Plus po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System.