Autonomiczne drony bliżej polskich miast

Toruń jest na najlepszej drodze, by stać się pierwszym ośrodkiem, który wprowadzi autonomiczny ruch bezzałogowych statków powietrznych.

Publikacja: 04.03.2019 03:20

Parlament Europejski oraz państwa UE porozumiały się w sprawie harmonizowania regulacji dotyczących

Parlament Europejski oraz państwa UE porozumiały się w sprawie harmonizowania regulacji dotyczących wykorzystania dronów.

Foto: shutterstock

Zaledwie cztery miesiące od podpisania przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego porozumienia o pilotażu usług bezzałogowych statków powietrznych w mieście ruszyły intensywne działania mające przygotować je do tzw. statusu DroneReady.

W myśl idei U-Space, miasta europejskie zostaną przystosowane do wdrożenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) – a to spore wyzwanie dla włodarzy. Za przestrzeń powietrzną do 150 m nad miastami odpowiadają bowiem samorządy (z wyłączeniem przestrzeni podległej wojsku). Zatem to w gestii miast leży kwestia podjęcia działań na rzecz przystosowania go do ruchu dronów: stworzenia „autostrad" dronowych, opracowania zasad ruchu, dostosowania technologii oraz koordynacji ruchu powietrznego.

Pozostało 85% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska