Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej na przebudowę istniejącej drogi gminnej. Inwestycja miała odciążyć ruch pojazdów i jednocześnie skrócić dojazd z budynku instytucji samorządowych do terenu rekreacyjno-sportowego. Realizując projekt, gmina realizuje zadanie własne, a tym samym nie będzie prowadziła sprzedaży podlegającej VAT. Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące poniesione wydatki w związku z inwestycją są wystawione na gminę.
We wniosku o interpretację podatkową gmina chciała uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska, że z tytułu wydatków ponoszonych na przebudowę drogi gminnej nie będzie miała możliwość odzyskania naliczonego VAT w całości lub części, zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie przypomniał m.in., że zgodnie z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2018 r., poz. 2174, ze zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
W odpowiedzi na interpelację fiskus przypomniał, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej (m.in. gminy) oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności, takie jak sprzedaż, zamiana (nieruchomości i ruchomości), wynajem, dzierżawa itd., gdyż tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej.