W globalnych rankingach innowacyjności nasz kraj wypada słabo, ale jest szansa na poprawę. Optymizmem napawają najnowsze wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że nasz kraj jest liderem wzrostu liczby zatrudnionych w obszarze badań i rozwoju wśród krajów UE oraz OECD.
Inwestycja w przyszłość
Jeśli nie postawimy na autorskie, innowacyjne produkty i usługi, to polskie przedsiębiorstwa nie będą w stanie skutecznie konkurować z globalnymi gigantami. O tym, że jest to możliwe, świadczy przykład rzeszowskiego Asseco Poland. Efektem zrealizowanych przez tę firmę projektów badawczych są autorskie systemy informatyczne, z których korzysta ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne, podmioty służby zdrowia oraz administracja publiczna. Asseco współpracuje z Politechniką Rzeszowską na podstawie zawartego pięć lat temu porozumienia.
– Dzięki tej inicjatywie realizowane są projekty z wielu obszarów badawczych. W ten sposób zbudowano i wyposażono laboratorium komputerowe, będące centralnym punktem fizycznej obecności naszej firmy na uczelni. Pracownicy Asseco prowadzą także regularnie wykłady ze studentami oraz realizowane są prace dyplomowe – mówi Maciej Koryl, projektant oprogramowania w pionie banków komercyjnych w Asseco Poland.
Dodaje, że stałą formą współpracy są też staże i praktyki, podczas których studenci mogą sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności, pracując w zespołach wytwarzających oprogramowanie dla klientów komercyjnych. Asseco i uczelnia prowadzą też wspólne badania i projekty naukowe. Daje to szansę na uwzględnienie nowatorskich rozwiązań, dotychczas niedostępnych na rynku, w tworzonym przez Asseco oprogramowaniu. – Można powiedzieć, że Asseco dostarcza nowoczesne rozwiązania wspierające pracę instytucji, a badania naukowe realizowane z Politechniką Rzeszowską pozwalają w nowy sposób spojrzeć na takie zagadnienia, jak czynnik wiedzy czy adaptacja – podsumowuje Koryl.
Studenci mają świadomość potencjału tkwiącego w IT i dlatego współpraca z firmami z tego sektora cieszy się dużym zainteresowaniem. Swoim doświadczeniem dzielą się też producenci gier, w tym Cherrypick Games.