Zwany jest Paryżem Północy, posiada swoją „szczecińską Wenecję", a spacer jego ulicami jest niczym podróż w czasie. Szczecin to miasto, które urzeka swoim pięknem, wyjątkowością i magią. To miasto, które codziennie można odkrywać na nowo.
Kierunek na Szczecin jest coraz bardziej popularny – mówią jednogłośnie przewodnicy miejscy. Powodów ku temu jest wiele: wspaniała przyroda, unikalne położenie geograficzne, bogata historia, emocjonujące wydarzenia plenerowe, artystyczne i sportowe oraz... spektakularne obiekty architektury wybudowane w ostatnich latach. W samym sercu miasta, niedaleko Odry, Zamku Książąt Pomorskich i Wałów Chrobrego swoje miejsce znalazły perły najnowszej architektury, które zachwyciły nie tylko Szczecin i Polskę. Gmachy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Centrum Dialogu Przełomy –zachwyciły także – a może przede wszystkim – Europę i świat. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia przyznane tym wyjątkowym obiektom.
Monumentalna, a zarazem minimalistyczna szczecińska filharmonia przyciąga nie tylko melomanów ale także turystów. Szklana bryła budynku (przypominająca górę lodową) okrzyknięta została nową ikoną miasta. Projekt zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Najlepszy projekt architektoniczny roku". Niewątpliwie jednak najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, które zdobył gmach, jest nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award przyznana w maju 2015 roku w Barcelonie. Ale najważniejszy jest dźwięk! Delektowanie się muzyką w sali o doskonałej akustyce pozostawia niezapomniane wrażenia.
Zaraz obok szklanej budowli, pod placem Solidarności, znajduje się Centrum Dialogu Przełomy, który w oryginalny sposób opowiada o burzliwej, powojennej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów związanych z najnowszą historią miasta, Pomorza, Polski i świata wraz z interesującą ekspozycją mieści się w podziemnym pawilonie. Realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes otrzymała na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie tytuły „Budynek Roku 2016 w kategorii Kultura" oraz „Budynek Roku 2016 na świecie" (World Architecture Festival – World Building of the Year 2016). Wcześniej gmach wyróżniony został główną nagrodą w prestiżowym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016).
Szczecin stał się interesującą destynacją dla turystów z Polski i świata. Miasto dzisiaj przeżywa prawdziwy renesans. Na każdym kroku zaskakuje odwiedzających, między innymi swoją różnorodnością. Skoncentrowana zabudowa miejska, piękne kamienice i przyroda sprawiają, że do przewodników miejskich zgłaszają się turyści nie tylko z całej Polski, ale także Europy, którzy chcą bliżej poznać to portowe miasto. Jedną z największych atrakcji Szczecina jest jego szczególne, „nadwodne" położenie. Miasto widziane od strony wody prezentuje się naprawdę wyjątkowo. I mowa tutaj nie tylko o Wałach Chrobrego, zmodernizowanych bulwarach, ale także – a może przede wszystkim – o faunie i florze, nietkniętych obszarach „Natura 2000", licznych kanałach, wysepkach, rozlewiskach. Wszystko to zobaczyć można z pokładu kajaka, motorówki czy statku białej floty.