Szczecin – miasto, które potrafi zaskoczyć !

Materiał Partnera: Chcesz poczuć się jak w Paryżu, Wenecji albo przeżyć spotkanie z dziką przyrodą na wodnych rozlewiskach, koniecznie odwiedź Szczecin.

Publikacja: 14.05.2019 15:00

Foto: materiały prasowe

Zwany jest Paryżem Północy, posiada swoją „szczecińską Wenecję", a spacer jego ulicami jest niczym podróż w czasie. Szczecin to miasto, które urzeka swoim pięknem, wyjątkowością i magią. To miasto, które codziennie można odkrywać na nowo.

Kierunek na Szczecin jest coraz bardziej popularny – mówią jednogłośnie przewodnicy miejscy. Powodów ku temu jest wiele: wspaniała przyroda, unikalne położenie geograficzne, bogata historia, emocjonujące wydarzenia plenerowe, artystyczne i sportowe oraz... spektakularne obiekty architektury wybudowane w ostatnich latach. W samym sercu miasta, niedaleko Odry, Zamku Książąt Pomorskich i Wałów Chrobrego swoje miejsce znalazły perły najnowszej architektury, które zachwyciły nie tylko Szczecin i Polskę. Gmachy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Centrum Dialogu Przełomy –zachwyciły także – a może przede wszystkim – Europę i świat. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia przyznane tym wyjątkowym obiektom.

Monumentalna, a zarazem minimalistyczna szczecińska filharmonia przyciąga nie tylko melomanów ale także turystów. Szklana bryła budynku (przypominająca górę lodową) okrzyknięta została nową ikoną miasta. Projekt zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Najlepszy projekt architektoniczny roku". Niewątpliwie jednak najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, które zdobył gmach, jest nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award przyznana w maju 2015 roku w Barcelonie. Ale najważniejszy jest dźwięk! Delektowanie się muzyką w sali o doskonałej akustyce pozostawia niezapomniane wrażenia.

Zaraz obok szklanej budowli, pod placem Solidarności, znajduje się Centrum Dialogu Przełomy, który w oryginalny sposób opowiada o burzliwej, powojennej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów związanych z najnowszą historią miasta, Pomorza, Polski i świata wraz z interesującą ekspozycją mieści się w podziemnym pawilonie. Realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes otrzymała na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie tytuły „Budynek Roku 2016 w kategorii Kultura" oraz „Budynek Roku 2016 na świecie" (World Architecture Festival – World Building of the Year 2016). Wcześniej gmach wyróżniony został główną nagrodą w prestiżowym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016).

Szczecin stał się interesującą destynacją dla turystów z Polski i świata. Miasto dzisiaj przeżywa prawdziwy renesans. Na każdym kroku zaskakuje odwiedzających, między innymi swoją różnorodnością. Skoncentrowana zabudowa miejska, piękne kamienice i przyroda sprawiają, że do przewodników miejskich zgłaszają się turyści nie tylko z całej Polski, ale także Europy, którzy chcą bliżej poznać to portowe miasto. Jedną z największych atrakcji Szczecina jest jego szczególne, „nadwodne" położenie. Miasto widziane od strony wody prezentuje się naprawdę wyjątkowo. I mowa tutaj nie tylko o Wałach Chrobrego, zmodernizowanych bulwarach, ale także – a może przede wszystkim – o faunie i florze, nietkniętych obszarach „Natura 2000", licznych kanałach, wysepkach, rozlewiskach. Wszystko to zobaczyć można z pokładu kajaka, motorówki czy statku białej floty.

W sezonie letnim, w samym centrum miasta, funkcjonuje wypożyczalnia motorówek, których prowadzenie nie wymaga patentu motorowodnego. Po przejściu krótkiego przeszkolenia z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa wyruszyć można w niezapomnianą wodną podróż, podczas której odwiedzić można m.in. rezerwat bielików, Las Kormoranów, „szczecińską Wenecję", betonowy statek z czasów II wojny światowej, najstarszy pływający dok w Europie albo jedyny w Polsce zwodzony most kolejowy. Taka wycieczka przybliży turystom wizję miasta określaną hasłem „Floating Garden 2050".

Po tak spędzonym dniu wybrać się można na przejażdżkę rowerem miejskim Bike_S, który służyć może do sprawnego przemieszczania się w centrum miasta, jak i jako środek transportu na dłuższą wycieczkę, np. do Puszczy Wkrzańskiej lub Bukowej, gdzie znajdziemy przepiękne Jezioro Szmaragdowe powstałe w wyniku zalania kopalni kredy.

Mieszkańcy

Swoim miastem zachwycają się także mieszkańcy, którzy są niespożyci i cały czas szukają nowych informacji o własnym podwórku. Zainteresowanie historią miasta widoczne jest wśród osób w każdym wieku. W Szczecinie bardzo dobrze rozwija się edukacja regionalna – wycieczki szkolne, poznawanie miasta przez przedszkolaków, uczniów. Szczecinianie nie mieli tu wcześniej swoich przodków, nie przekazywano im rodzinnych historii z pokolenia na pokolenie. Przyjechali do nowego miasta z bardzo ciekawą przeszłością.

Szczecin był kiedyś stolicą Księstwa Pomorskiego. Aby odkryć jego historię, należy odwiedzić Muzeum Tradycji Regionalnych, jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kolejnym miejscem opowiadającym historię miasta jest Centrum Dialogu Przełomy mieszczące się pod placem Solidarności. Opowiada ono historię Szczecina od zakończenia II wojny światowej do obalenia komunizmu. To jedno z najważniejszych miejsc w powojennej historii miasta. Mało kto wie, że szczecińskie Stare Miasto nie jest stare. Ta część Szczecina została zrównana z ziemią w czasie wojny. Tylko ratusz i nieliczne kamienice zostały odbudowane zgodnie z pierwotnym wyglądem. Pozostałe kamieniczki łączące starówkę z nowoczesnością powstały dużo później. Nie zmienia to faktu, że Podzamcze jest miejscem wartym odwiedzenia i tętniącym życiem. Będąc tam, warto odwiedzić na przykład Muzeum Historii Szczecina zlokalizowane w starym ratuszu.

Niezwykłą historię miasta można poznawać także w Zamku Książąt Pomorskich. Bezdyskusyjną wizytówką Szczecina i największą chlubą mieszkańców są Wały Chrobrego. To najbardziej rozpoznawalne miejsce powstało z inicjatywy Hermana Hakena. To od jego nazwiska utworzono pierwotną nazwę tego miejsca – Taras Hakena. Centralnym budynkiem kompleksu jest siedziba Muzeum Narodowego. Z jego tarasu można podziwiać niesamowity widok na miasto, port i jedno z największych jezior w Polsce. Rozlewiska Odry są zdecydowanie warte dłuższej wycieczki. To zupełnie nowy poziom relaksu i kontaktu z naturą!

Serce Szczecina bije nad wodą. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas na nadodrzańskich bulwarach. W sezonie letnim odbywają się tu setki otwartych wydarzeń, a na Wyspie Grodzkiej znajdziecie Miejską Strefę Letnią z plażą nad Odrą. Uroku bulwarom dodają trzy zabytkowe dźwigi, przez szczecinian pieszczotliwie zwane dźwigozaurami. Do tego niesamowity widok na panoramę miasta.

Turysta

Turyści przyjeżdżający do Szczecina mogą go zwiedzać na różne sposoby. Przewodnicy miejscy oferują bardzo ciekawe trasy spacerowe i wycieczki. W trakcie takich wypraw można poczuć atmosferę zabytkowych budowli, które pochodzą z różnych okresów: gotyku, nie każdy wie, że w Szczecinie znajdują się budynki, które są na trasie Europejskiego Gotyku Ceglanego; zabytki późniejszych okresów – renesansu, baroku, awangardy z przykładem socrealistycznej dzielnicy – pl. Lotników wzorowanej na warszawskiej dzielnicy marszałkowskiej czy secesji. Wśród tematycznych tras znajdziemy m.in. szlak „Niezwykłych szczecinian i ich kamienic"; „Szczecin śladem PRL"; „Szlak Grudnia 1970" oraz wiele innych.

Pomóc w zwiedzaniu Szczecina może Miejski Szlak Turystyczny, który krok po kroku poprowadzi turystów po najważniejszych miejscach stolicy Pomorza Zachodniego. By z niego skorzystać, wystarczy podążać za czerwoną przerywaną linią, wymalowaną na chodnikach w centrum miasta. Długość szlaku, oprowadzającego po 45 najważniejszych miejscach śródmieścia, wynosi 7 kilometrów i rozpoczyna się / kończy przy dworcu głównym PKP. Podczas spaceru można zobaczyć słynne Wały Chrobrego – tarasy z widowiskowymi zabudowaniami umiejscowione wzdłuż zachodniego brzegu Odry, gotycką i monumentalną bazylikę archikatedralną pw. Św. Jakuba czy piękny Zamek Książąt Pomorskich.

Turyści odwiedzający Szczecin mogą korzystać ze Szczecińskiej Karty Turystycznej. Karta gwarantuje darmowy transport miejski i zniżki w wybranych instytucjach, punktach rozrywki i lokalach gastronomicznych. W Centrum Informacji Turystycznej każdy zwiedzający otrzyma także darmowe przewodniki i mapy, wśród których znajdują się materiały opisujące gotowe trasy turystyczne.

Z roku na rok powiększa się szczecińska baza hotelowa. Pojawiają się także ciekawe propozycje gastronomiczne, które Szczecin wyróżniają na tle Polski – pasztecik od 1969 roku, lody rzemieślnicze czy bułka ze śledziem. W mieście pachnącym czekoladą można poczuć się naprawdę dobrze. To zasługa przyjaznych miejsc, gdzie można usiąść i chłonąć uroki miasta – bulwary nadodrzańskie, plaża na Wyspie Grodzkiej, Aleja fontann, ul. Rayskiego słynąca z paryskiego szyku. Szczecin można zwiedzać nie tylko z poziomu lądu, ale także i wody. Te niesamowite atuty, nadają charakteru i kształtu Szczecinowi.

Nie ma ani słowa o dużych wydarzeniach – Pikniku nad Odrą, Dniach Morza, Pyromagic, Plenerze Literackim, Jarmarku Jakubowym, Tall Ships Races w 2021 – a to są magnesy dla turystów!

Tomasz Wieczorek, przewodnik:

Szczecin jest Kopciuszkiem Polski – odwiedzający turyści są zszokowani tym, jak mało wiedzieli o tym mieście. Burzliwa historia, pertraktacje podziałowe sprawiły, że jesteśmy postrzegani jako miasto na marginesie Polski. Jednak to właśnie ta historia i położenie wyróżniają Szczecin na tle innych miast. Wiele osób kojarzy Szczecin z dźwigami portowymi, blokowiskami, Zamkiem Książąt Pomorskich i Wałami Chrobrego. Zwiedzając miasto odkrywa je zupełnie na nowo. Staje twarzą w twarz z pierzejami kamienic, zachwyca się nowo odbudowana starówką, która podnosi się z ruin od 20-30 lat, a na pierwszy rzut oka wygląda tak jakby stała tu od zawsze. Poznaje przeszłość Szczecina poprzez włączenie w opowieść ciekawych legend.

Przyjeżdżając do Szczecina, byłem zszokowany jego rozległością. Szczecin jest obecnie jednym z największych miast w Polsce (trzecim pod względem zajmowanej powierzchni) i jedną z najbogatszych w zieleń aglomeracji. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści zachwycają ilością wody, zieleni, różnorodnością architektury, jak i samą powierzchnią miasta. Szczecińskie Jasne Błonia napawają optymizmem mieszkańca, a turystę przenoszą do innego świata. Podobnie sąsiadująca Różanka czy nieco oddalone Jezioro Szmaragdowe. Tylko w Szczecinie możemy udać się na spacer po największym parku pamięci w Polsce – Cmentarzu Centralnym. Ta największa w Polsce i trzecia w Europie nekropolia jest przykładem zakładanych na przełomie XIX i XX wieku parków pamięci, które ze względu na swoją zajętość przestrzeni nie przyjęły się. Szczeciński cmentarz doskonale oddaje charakter zamierzonego planu. Ikoną Szczecina są oczywiście Wały Chrobrego. To przykład architektury otwartej na wodę. Niesamowicie ważny jest także Zamek Książąt Pomorskich. Szczecin był stolicą Księstwa Pomorskiego i zwany jest także Grodem Gryfa. Mówiąc o wyjątkowości Szczecina, nie można pominąć gwieździstego układu placów i ulic, kościołów Piotra i Pawła oraz Jana Ewangelisty czy katedry św. Jakuba, architektury w okolicy ulicy Jagiellońskiej czy też szczecińskich bulwarów z motywami historycznymi. Spacerując deptakiem Bulwaru Piastowskiego, mamy możliwość obejrzenia Morskiej Kroniki Szczecina, pomników słynnych żeglarzy oraz podstawowych przyrządów nawigacyjnych. W 2018 roku szczecińskie bulwary zostały uznane za najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce. Wyremontowane Nabrzeże Starówka wraz z odrestaurowanymi dźwigami portowymi nadają temu miejscu wyjątkowy klimat.

Szczecin jest miastem bardzo różnorodnym, wielonarodowym, z wyjątkową historią. Przeplatającą się dzieje można pokazać na przykładzie zabytków czy anegdot, legend. To miasto, które cały czas pozwala napawać się swoim pięknem i bez przerwy daje się poznawać. Im bardziej się je poznaje, tym jeszcze bardziej lubi. To właśnie tu narodziła się caryca Katarzyna II. To Szczecin jest kolebką polskiego big-bitu. I również w Szczecinie rozpoczęły się przełomy ustrojowe. Od ponad 15 lat Szczecin jest miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, którzy zostają u nas na kilka dni. Jednym z przełomów turystycznych dla Szczecina było rok 2007, kiedy to weszliśmy w krąg miast organizujących zlot wielkich żaglowców i pierwszy „nasz" finał The Tall Ships' Races. Wraz z każdą edycją, a były już trzy (kolejna odbędzie się w 2021 roku), Szczecin zachwyca uczestników, według których jest najlepszym i najciekawszym miastem na trasie całych regat. To właśnie podczas tego największego żeglarskiego święta malownicze Wały Chrobrego i nadodrzańskie bulwary mają wyjątkowo morski charakter.

- Materiał Partnera: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o.

Zwany jest Paryżem Północy, posiada swoją „szczecińską Wenecję", a spacer jego ulicami jest niczym podróż w czasie. Szczecin to miasto, które urzeka swoim pięknem, wyjątkowością i magią. To miasto, które codziennie można odkrywać na nowo.

Kierunek na Szczecin jest coraz bardziej popularny – mówią jednogłośnie przewodnicy miejscy. Powodów ku temu jest wiele: wspaniała przyroda, unikalne położenie geograficzne, bogata historia, emocjonujące wydarzenia plenerowe, artystyczne i sportowe oraz... spektakularne obiekty architektury wybudowane w ostatnich latach. W samym sercu miasta, niedaleko Odry, Zamku Książąt Pomorskich i Wałów Chrobrego swoje miejsce znalazły perły najnowszej architektury, które zachwyciły nie tylko Szczecin i Polskę. Gmachy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Centrum Dialogu Przełomy –zachwyciły także – a może przede wszystkim – Europę i świat. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia przyznane tym wyjątkowym obiektom.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break