Wejście Polski do Unii Europejskiej miało kolosalne znaczenie dla regionów, bo Europa to wspólnota regionów – komentuje Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. – Dziedzictwo komunizmu było naprawdę przytłaczające, bez pomocy zewnętrznej, bez potężnego wkładu Unii Europejskiej te zmiany, które dzisiaj wyraźnie dostrzegamy, nie byłyby możliwe – ocenia.
Gonimy unijny poziom
Te najbardziej dostrzegalne zmiany to przyspieszone tempo rozwoju gospodarczego, dzięki czemu udaje się nam nadrabiać dystans cywilizacyjnych do bardziej zamożnych krajów zachodnich. W całej Polsce poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca (z uwzględnieniem siły nabywczej) sięga obecnie ok. 70 proc. średniej unijnej, a gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej 15 lat temu, było to ok. 50 proc. Tak szybkie nadganianie możliwe było m.in. dzięki otwarciu dla naszych firm wspólnego rynku, ale pomogły też fundusze pomocowe w ramach polityki spójności. To one bezpośrednio przyczyniły się do wzrostu naszej zamożności względem średniej unijnej o ok. 4 pkt proc.
Jakie tempo rozwoju
Przyspieszone tempo rozwoju widać także we wszystkich regionach Polski. Gdy wchodziliśmy do UE w 2004 r., aż 12 województw można było zaliczyć do bardzo biednych, gdzie PKB per capita nie przekraczał 50 proc. unijnej średniej. Dziś tylko trzy regiony (warmińsko-mazurski, podkarpacki i lubelski) nie przebiły 50-procentowego pułapu.
– Przez 15 lat naszego członkostwa w UE Wielkopolska starała się, najlepiej jak umiała, wykorzystać ten czas i udało się – zaznacza Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski. – Jako region weszliśmy na wyższy poziom rozwoju. PKB na mieszkańca przekroczył 75 proc. w UE, co jeszcze 12–14 lat temu było niewyobrażalne. Co więcej, w tym czasie przyrost PKB na mieszkańca zwiększył się o 22–23 punkty procentowe. To trzeci przyrost w kraju – zaznacza Woźniak.
Co więcej, w okresie 2008–2014 Wielkopolska, wedle wyliczeń Eurostatu, znalazła się w gronie pięciu regionów w Europie, w których nastąpił największy wzrost gospodarczy. Z kolei Pomorze zalicza się do 25 najdynamiczniej rozwijających się regionów Unii Europejskiej.