Goście bardzo mile widziani

Krynica Morska I miejsce. Władze miasta i gminy bardzo dbają o rozwój infrastruktury turystycznej.

Publikacja: 18.07.2013 01:34

Krynica Morska przyciąga miłośników żeglarstwa budując przystanie jachtowe

Krynica Morska przyciąga miłośników żeglarstwa budując przystanie jachtowe

Foto: Archiwum

W ramach programu współpracy transgranicznej „Litwa – Polska – Rosja 2007–2013" miasto i gmina Krynica Morska zakończyła pierwszy etap budowy portu jachtowego. – Niebawem rozpoczną się prace nad drugim etapem tej inwestycji – mówi burmistrz Adam Ostrowski.

Od roku miłośnicy żeglarstwa mogą korzystać z nowoczesnych przystani jachtowych. Projekt „Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej" realizowany był w latach 2010–2012. Został dofinansowany ze środków unijnych.

Jednym z elementów programu była budowa nowego portu w Krynicy Morskiej. Inwestycja kosztowała 12,6 mln zł. Z funduszy unijnych miasto dostało 60 proc. tej kwoty.

W kolejnym etapie przewidziane jest powstanie infrastruktury wokół portu. Burmistrz miasta i gminy przewiduje, że po zakończeniu prac z portu będzie mogło korzystać około stu jachtów.

– Nad morzem zmodernizujemy bulwar spacerowo-rowerowy – dodaje burmistrz Adam Ostrowski.

W przyszłości ścieżki rowerowe mają łączyć miejscowości znajdujące się na Mierzei Wiślanej. – Założenie jest takie, aby prowadziły one od Wisły do granicy z Rosją. W miejscowości Piaski mogłoby być uruchomione przejście graniczne – twierdzi burmistrz Ostrowski. Być może stanie się tak do 2018 r.

– Budujemy także wiele dróg i lokalnych dróżek. Chcemy zmodernizować ok. 20 takich ciągów – dodaje Adam Ostrowski.

Ze środków własnych gminy w 2012 r. zostało przebudowanych kilka ulic. Koszt tej inwestycji wyniósł w sumie ok. 7,8 mln zł. Gmina otrzymała dofinansowanie unijne na remont kilku zejść na plażę. Na prace te wydano ok. 2 mln zł.

Plany na najbliższą przyszłość są dość ambitne. Niebawem ma ruszyć projekt obejmujący budowę wałów sztormowych. Poza tym gmina przymierza się do budowy ciągu pieszo-rowerowego, który byłby częścią szlaku z Gdańska i Żuław na Bursztynową Mierzeję (odcinek Mikoszewo – Krynica Morska). Planowana jest  termomodernizacja Zespołu Szkół w Krynicy Morskiej wraz z modernizacją sali gimnastycznej. Na modernizację czeka w sumie około 20 ulic. Ponadto przewidziana jest rewitalizacja parku przy fontannie. Realizacja tych inwestycji ma być prowadzona przy wykorzystaniu środków unijnych.

Gmina Krynica Morska stawia na rozwój infrastruktury turystycznej. Jest to bowiem  jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich.

– Szacujemy, że w weekendy przyjeżdża do nas około 10 tysięcy gości – mówi burmistrz Adam Ostrowski.

Krynica Morska należy do najmniejszych pod względem liczby ludności miast w Polsce. Na stałe mieszka tam ok. 1350 osób. Usytuowana jest na Mierzei Wiślanej, otoczona od północy Morzem Bałtyckim, a od południa Zalewem Wiślanym. Wokół rosną lasy sosnowo-bukowe. Miasto stara się o status uzdrowiska, bo ma dostęp do wód mineralnych nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego