- Województw mamy 16, gmin i powiatów jest nieporównywalnie więcej. Gminy wykonują więcej zadań wynikających z różnych ustaw, mają też bardziej zróżnicowane źródła dochodów. Właśnie, dlatego postanowiliśmy przygotować projekt tymczasowy - wyjaśniła.
Dodała, że "podział janosikowego w przypadku gmin i powiatów opiera się na różnych kryteriach, dlatego trzeba przemodelować sposób dzielenia tej subwencji".
- Aby to zrealizować trzeba wypracować nowe modele podziału, uwzględnić wszystkie rodzaje samorządów jednocześnie. By dobrze przygotować ostateczny model dokonywania wpłat i ich dystrybuowania, potrzeba czasu. Dlatego system dla województw robimy tylko na dwa lata, uznając, że w tym czasie musimy zbudować całkiem nowy model funkcjonowania janosikowego, również dla gmin i powiatów. Musimy też zastanowić się nad funkcjonowaniem całego systemu finansów samorządowych, tj. również po stronie dochodowej. Tego nie da się jednak zrobić szybko - stwierdziła.
Majszczyk zaznaczyła, że projekt nowelizacji autorstwa resortu finansów jest jeszcze w trakcie uzgodnień i nadal do Ministerstwa Finansów napływają propozycje zmian.
- Myślę, że dokument powinien wkrótce trafić na obrady Rady Ministrów, a następnie do Sejmu, tak aby posłowie mogli rozpocząć jego procedowanie na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacyjnej przerwie - wskazała.
Podkreśliła, że projekt dotyczący zmian w janosikowym powinien być uchwalony do połowy października. - TK dał półtora roku na zmianę przepisów i jeśli się to nie stanie janosikowe dla województw zniknie - mówiła. Projekt przygotowany przez MF przewiduje m.in. podwyższenie progu dochodowego, którego przekroczenie będzie powodować obowiązek wpłat janosikowego. Dokument przewiduje zmniejszenie nadwyżki przeznaczonej na wpłaty. MF chce wprowadzić też próg ograniczający wysokość wpłat województw do 35 proc. dochodów podatkowych oraz możliwość obniżenia wpłat województw w trakcie roku budżetowego, jeśli wpływy podatkowe województwa spadną o więcej niż 10 proc. w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem. Niedawno marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wskazywał, że przygotowany przez resort projekt zmian jest połowiczny i nie rozwiąże problemów Mazowsza, które w tym roku musiało ubiegać się o pożyczkę z MF, aby móc spłacić raty janosikowego.