Dice+, Glip Multi Solutions, PublishSoSimply, Omni3D, Booklikes.com, LeiaDisplay, IC Solutions, Jakdojade.pl, Legimi, Qpony, Fanpoint, ICEbridge, Wykop.pl, Lubimyczytac.pl – co łączy te firmy, będące wizytówkami polskiej sceny start-upowej? Pochodzenie. Wszystkie mają korzenie w Wielkopolsce, co – jak same przyznają – miało duży wpływ na ich biznesy.
Promocja sukcesów
– Wielkopolanie jako ludzie przedsiębiorczy potrafią wykorzystać potencjał obecny w ekosystemie budowanym przez takie ośrodki, jak Poznański Park Naukowo-Technologiczny, poznański fundusz Venture Capital SpeedUp czy lokalne władze samorządowe i Urząd Miasta. Cały nasz region, stawiając na nowe technologie, daje dobrą przestrzeń do startu szczególnie innowacyjnym firmom. Te start-upy z kolei stanowią inspirację i zaczyn dla kolejnych przedsiębiorstw, dzięki czemu możemy obserwować tak dużą liczbę pojawiających się nowych start-upów – mówi Rafał Witkowski, prezes IC Solutions.
Ta spółka, obok start-upów Glip czy nanoSynHap, to w dużej mierze dziecko nowoczesnego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Instytucja pomaga w zdobywaniu funduszy na rozwój oraz przy wdrażaniu innowacyjnych technologii, udostępnia centra badawcze, a także doradza przy uruchamianiu własnego biznesu.
Nieoceniona jest też pomoc samorządów, instytucji lokalnych. – Nie ukrywam, że uzyskanie tytułu Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości w kategorii start-up spowodowało, że firma stała się lepiej postrzegana na rynku – podkreśla Przemysław Kozłowski, szef Glip Multitouch Solutions.
Z kolei Leszek Kobyliński, prezes spółki produkującej kostkę Dice+, wskazuje na konkretne aspekty finansowe. – Współpracujemy z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przy programie PO IG 6.1, który wspiera polską gospodarkę na rynku międzynarodowym. Dzięki temu udało nam się przeprowadzić badania – sprawdzaliśmy produkt pod kątem oprogramowania i jego kompatybilności z różnymi urządzeniami. Po tym mogliśmy prężnie wejść na rynek – tłumaczy.