Od nieco ponad roku działa Rogalowe Muzeum Poznania założone przez Szymona Waltera. Szerokim echem odbiła się też akcja alleRogal, po raz pierwszy przeprowadzona w 2011 r. Dzięki niej w okolicach 11 listopada można zamówić rogala świętomarcińskiego przez portal aukcyjny Allegro. W 2014 r. współpracowało z nim Konsorcjum Marki Poznań.
Kopalnia smaków
– Rogal świętomarciński i Poznań są ze sobą nierozerwalnie związane – mówi Katarzyna Mojzykiewicz. – Tak samo jak rogal promuje się dzięki miastu, tak i miasto korzysta na jego popularności, będąc słodką stolicą Polski.
Urząd Miasta w Poznaniu zwraca uwagę, że w poprzednich edycjach akcji alleRogal słodki wypiek trafił nawet za granicę, np. do Anglii i Niemiec.
Ale o kulinarnym bogactwie Wielkopolski świadczy liczba zgłoszeń do listy produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. Aby się tam znaleźć, produkt musi być wytwarzany od co najmniej 25 lat.
Pod koniec kwietnia 2015 r. na 1395 specjały 90 przypadało na województwo wielkopolskie. Wyprzedzały je województwa: podkarpackie (181), pomorskie (161), małopolskie (141), śląskie (137) i lubelskie (136). Wśród produktów zgłoszonych przez Wielkopolan największy udział mają przetwory mięsne, w tym udziec pieczony ze świni złotnickiej białej czy półgęski wędzone. Marek Beer uważa, że liczba wielkopolskich produktów tradycyjnych może się zwiększyć. – Wpływ na tę liczbę będzie miała zapewne promocja Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, która zrzesza producentów skupiających się na lokalnej i regionalnej żywności sporządzanej na bazie wysokiej jakości surowców z regionu – mówi dyrektor Departamentu Rolnictwa UMWW.
Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego
Wielkopolska ma duży potencjał, jeżeli chodzi o produkty regionalne i tradycyjne. Jest regionem pielęgnującym dziedzictwo kulinarne, czego przykładem są m.in. liczne działania promocyjne. Województwo dobrze wypada pod względem rejestracji i ochrony produktów regionalnych, nie tylko tych ze znakami przyznawanymi przez Unię Europejską. Tamtejsi producenci zdobyli ponad 20 certyfikatów krajowego systemu Jakość Tradycja stworzonego i prowadzonego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL) we współpracy ze Związkiem Województw RP.