Aglomeracja poznańska to jeden z czołowych w Polsce ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu. Działa tu już prawie 50 centrów, które pomagają zarządzać procesami biznesowymi, informatycznymi czy obsługiwać klientów takim koncernom, jak MAN, IKEA, Carlsberg czy GlaxoSmithKline.
Według szacunków w 2015 roku w tym sektorze poznańskiej gospodarki będzie zatrudnionych ok. 11 tys. osób, o 2 tys. więcej niż rok wcześniej. Poznań jest jednym z tych miejsc na mapie Polski, w których pracowników centrów usług dla biznesu przybywa najwięcej, szczególnie w tych ośrodkach, które pracują dla koncernów z zagranicznym kapitałem. Już w tej chwili w tych ośrodkach używa się 28 języków i jak twierdzą eksperci, stale będzie się to poszerzać.
Dlatego tegoroczni maturzyści, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą studiować, powinni poważnie rozważyć wyjątkowo bogatą ofertę lingwistyczną tamtejszych uczelni. Tylko Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oferuje przeszło 40 kierunków studiów, z filologią wietnamską, fińską czy turkologią włącznie.
– Oferujemy najwyższe standardy kształcenia, choć zastrzegam, że nie są to studia łatwe i nie wszystkim uda je się skończyć – zastrzega prof. Teresa Tomaszkiewicz, dziekan wydziału.
Zaznacza, że oferta jej wydziału stara się odpowiadać na bieżącą sytuację gospodarczą i społeczno-polityczną. To dlatego w tym roku uruchomiona została nowa specjalność – filologia ukraińsko-angielska.