Kraj dla ludzi

Podkarpacie to chyba najbardziej niedoceniony kawałek Polski, a zarazem pewnie jeden z najpiękniejszych.

Aktualizacja: 21.06.2015 18:37 Publikacja: 21.06.2015 17:38

Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Foto: Fotorzepa

O jego urodzie opowiada nie tylko arcybogactwo tutejszych krajobrazów i przyrody, ale także – a może przede wszystkim – siła tradycji. Myślę, że właśnie to ważne słowo najlepiej wiąże się z tą ziemią. Pokazują to wszystkie możliwe badania, także te najnowsze,

Podkarpacie jest najmocniej w kraju przywiązane do świata tradycyjnych wartości. Ludzie stąd nie są wykorzenieni jak na Pomorzu czy ścianie zachodniej. Mają świadomość ciągłości pokoleń, głębokie poczucie tożsamości lokalnej, mocne więzi sąsiedzkie i rodzinne niejako zakorzenione w genotypie.

Na mapie rozwichrzonej po wojnach i zaborach Polski to wartość nie do przecenienia. Pisaliśmy zresztą o tym niedawno w „Plusie Minusie", pokazując, jak na korzyść Podkarpacia wypada odsetek stałych związków małżeńskich. To wzorzec, ale i zobowiązanie na przyszłość – tak chyba wypada to rozumieć.

Ale przecież Podkarpacie żyje nie tylko tradycją. To wartość fundamentalna, ale nie jedyna. Podkarpacie to także siła polskiej gospodarki, ta z przeszłości i bardziej współczesna. Jakże rzadko pamięta się o Ignacym Łukasiewiczu, pierwszych polskich szybach naftowych, o tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, o Stalowej Woli, Mielcu, Dębicy.

Wielkie problemy i skala przemysłu Śląska przysłoniła tamtą chwalebną przeszłość i budującą się współczesność na tyle, że prawie jej nie zauważamy. A przecież ona jest. Silna, nowoczesna i... bezproblemowa. Jakżeby się chciało, by inne obszary polskiej gospodarki miały taką perspektywę i dynamikę.

Cieszy mnie bardzo, że region Podkarpacia staje się bliższy reszcie Polski dzięki współpracy z redagowaną przeze mnie gazetą. Raduje także to, że „Rzeczpospolita" będzie mogła mówić bezpośrednio do swoich czytelników w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku, Przemyślu. Mówmy o wspólnych sprawach. Tych ważnych i mniej istotnych. Jesteśmy otwarci na wasze problemy i czekamy na wasze głosy.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego