Nie brakuje chętnych na mieszkania

Najtańsze lokale na Podkarpaciu kosztują mniej niż 3 tys. zł za mkw. Najdroższy jest Rzeszów.

Aktualizacja: 21.06.2015 18:41 Publikacja: 21.06.2015 18:26

Osiedle nad Zalewem w Rzeszowie – ceny metra wahają się od 4550 do 4950 zł

Osiedle nad Zalewem w Rzeszowie – ceny metra wahają się od 4550 do 4950 zł

Foto: Materiały Inwestora

I to właśnie w stolicy województwa podkarpackiego, zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, analityka portalu RynekPierwotny.pl, deweloperzy są najbardziej aktywni.

– Województwo podkarpackie należy do najmniejszych w kraju, trudno więc oczekiwać po pierwotnym segmencie mieszkaniówki jakichś osiągnięć – uważa analityk.

Niewielkie bloki

– Poza Rzeszowem buduje się w Dębicy, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu – wylicza Jędrzyński. Podkreśla, że bardzo często są to kameralne projekty, liczące od kilkunastu do ok. 30 mieszkań.

– Te inwestycje nie są nigdzie ogłaszane, bo nie ma takiej potrzeby – zwraca uwagę Jędrzyński. – Niewielkie bloki w mniejszych miejscowościach budują lokalni deweloperzy.

Firmy realizują także inwestycje jednorodzinne – np. z kilkoma bliźniakami czy szeregowcami.

– Trudno więc wskazać ze stuprocentową pewnością podkarpackie lokalizacje, w których nie buduje się wcale – zastrzega analityk.

Na Podkarpaciu, np. w Dębicy, działają spółdzielnie mieszkaniowe.

Większe, także te tzw. kilkuetapowe osiedla powstają w Rzeszowie. Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że etapy liczą od 100 do 200 mieszkań.

– Powierzchnie lokali są raczej skromne, rzadko przekraczają 70–80 mkw. Domy mają ok. 100 metrów – podaje analityk tego portalu.

W tym rejonie Polski deweloperzy budują głównie mieszkania popularne. Bardziej luksusowe inwestycje to domena inwestorów indywidualnych.

– Najdrożej jest w Rzeszowie, gdzie ceny metra wahają się od 4 do ponad 5 tys. zł. W innych miastach jest taniej, ceny zaczynają się poniżej 3 tys. zł za mkw. – mówi Jarosław Jędrzyński.

Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości, mówi o stabilizacji cen mieszkań na podkarpackim rynku. – W samym Rzeszowie ceny transakcyjne na deweloperskim rynku są niższe od ofertowych średnio o 10 proc. – twierdzi Horbaczewski. – W tym mieście rośnie też wskaźnik dostępności mieszkania w odniesieniu do średniego wynagrodzenia. To już 90 proc., a jeszcze dziesięć lat temu było to niewiele ponad 60 proc. (chodzi o relację średniego wynagrodzenia do ceny metra - przyp red.)

Ekspert podkreśla, że wzrasta także wielkość lokalu, który można kupić na kredyt, osiągając przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. – Według NBP w Rzeszowie jest to już powyżej 80 mkw. Dla rynku wtórnego te wskaźniki są jeszcze lepsze – podkreśla Sławomir Horbaczewski. – Podkarpackie generuje bardzo silny popyt, oparty w dużym stopniu na zasobach gotówkowych.

Ekspert przypomina, że na początku tego wieku na jednego mieszkańca Rzeszowa przypadało średnio poniżej 20 mkw. Dziś jest to powyżej 25 metrów.

Na Podkarpaciu kupuje się coraz więcej mniejszych mieszkań. – W Rzeszowie w 2008 r. co trzecie kupowane na rynku pierwotnym mieszkanie miało nie więcej niż 50 mkw., a w ubiegłym roku już co drugie – podaje Horbaczewski. Jego zdaniem wynika to z obawy przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w kraju i utratą pracy. Nie bez znaczenia jest też utrudniony dostęp do kredytów.

Kupują młodzi

O dużym popycie na mieszkania mówi Robert Pydzik, prezes budującej w tym regionie spółki Wikana. – Widać to zwłaszcza na przykładzie Rzeszowa. Miasto i jego infrastruktura dynamicznie się rozwijają, a w ślad za tym pojawia się zapotrzebowanie na nowe budynki – mówi Pydzik. – Popularnością cieszy się wiele dzielnic. Jedne, tak jak Staroniwa, gdzie budujemy Osiedle Panorama, przyciągają mieszkańców rozwiniętą infrastrukturą i dobrym połączeniem komunikacyjnym. Inne – np. Słocina, gdzie powstają nasze Zielone Tarasy, kuszą prestiżowym charakterem i wysokiej jakości architekturą.

Krzysztof Ogonowski z rzeszowskiej firmy Broker Nieruchomości podkreśla, że większość budowanych w tym mieście mieszkań sprzedaje się już w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu inwestycji. – Kupujący to młode osoby. Popularnością cieszą się wszystkie lokalizacje, ale najwięcej buduje się na osiedlu Drabinianka, gdzie powstaje prawie 1 tys. mieszkań – twierdzi Ogonowski. – Duży popyt utrzymuje ceny na stałym poziomie. W zależności od lokalizacji i standardu metr mieszkania kosztuje od 4 do ponad 6 tys. zł.

Broker Nieruchomości przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie oferuje mieszkania na Osiedlu nad Zalewem. Zaplanowano tam 70 lokali od 37 do 62 mkw. w cenie 4,5–4,9 tys. zł za mkw. Termin oddania inwestycji to I kwartał 2016 r. W cenę jest wliczone miejsce postojowe i komórka lokatorska. Wikana w willowej dzielnicy Słocina buduje Zielone Tarasy: ceny od 4,6 do niemal 5 tys. zł za mkw. W Rzeszowie Wikana oferuje też lokale na Tęczowym Osiedlu(2,8–3,5 tys. zł za mkw.) i osiedlu Panorama (4,8–5 tys. zł).

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.gawronska@rp.pl

Opinia

Maciej Górka | analityk portalu Domiporta.pl

W naszym serwisie jest ponad 500 lokali w 13 inwestycjach mieszkaniowych na Podkarpaciu.

Do dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla młodych" kwalifikuje się 80 lokali. Limit cen metra kwadratowego mieszkania w województwie podkarpackim, który uprawnia do pomocy państwa, to 3,57 tys. zł, a w stolicy województwa – Rzeszowie, metr lokalu nie może być droższy niż 4 tys. zł z groszami. Budownictwo mieszkaniowe na Podkarpaciu koncentruje się w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, tam średnia cena metra lokalu to ok. 3,2 tys. zł. Najdroższe mieszkania są w Rzeszowie, gdzie od wielu lat trwa proces metropolizacji, w konsekwencji czego za nowe mieszkanie nabywcy muszą zapłacić średnio 4,2 tys. zł za mkw. Najtańsze lokale znajdziemy na Osiedlu Tęczowym – ceny zaczynają się od 2,8 tys. zł za mkw. W mniejszych miastach województwa króluje rynek inwestorów indywidualnych, budujących domy jednorodzinne zarówno dla siebie, jak i w celach komercyjnych. Średnia cena mkw. nowego domu w województwie to 2,7 tys. zł, najbardziej popularny metraż to 140 metrów. Analizując dane popytowe dotyczące nowych mieszkań, które odnotowaliśmy w naszym serwisie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, otrzymujemy 4-proc. trend wzrostowy.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego