Z danych firmy CBRE wynika, że dziś Kraków dysponuje około 750 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tym samym jest drugim rynkiem w Polsce (po Warszawie) i pierwszym wśród miast regionalnych jeśli chodzi o dostępność powierzchni.
– Dynamiczny rozwój stolicy Małopolski potwierdza aktywność deweloperów, którą obserwujemy od kilku lat. W roku 2014 oddano w tym mieście około 110 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w budowie znajduje się ponad 120 tys. mkw. Z czego prawie 80 tys. mkw. biur zostanie oddane do użytku jeszcze w 2015 roku – zapewnia Kamil Tyszkiewicz, associate director w dziale powierzchni biurowych CBRE.
Znanych przybywa
Analitycy firmy JLL podają, że krakowski współczynnik pustostanów jest najniższy wśród głównych rynków biurowych w kraju i wynosi 6,2 proc. Zdaniem ekspertów CBRE można się spodziewać nieznacznego wzrostu tego wskaźnika w ciągu kilku następnych kwartałów, gdy na rynek będą wchodzić ukończone projekty. Na koniec I kwartału w budowie było w Krakowie ponad 157 tys. mkw. biur., co jest trzecim wynikiem w Polsce – po Warszawie i Wrocławiu.
Najwyższe czynsze transakcyjne w Krakowie wynoszą dziś 13,9–14,5 euro za mkw. miesięcznie. Najemcy mogą też liczyć na wakacje czynszowe oraz aranżację wynajmowanej przestrzeni.
Kto wynajmuje nowe biurowce? – Przede wszystkim międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz IT oraz duże firmy polskie. Przykładami mogą być HSBC, Sygnity, Delphi, Google, Grupa Onet. Ogólnie rzecz biorąc, na krakowskim rynku dominują międzynarodowe korporacje, zajmujące duże moduły. W całym 2014 r. zawarto ponad 40 umów najmu dotyczących biur o powierzchni powyżej 1000 mkw., stanowiących łącznie około 76 proc. popytu – wymienia Rafał Oprocha, dyrektor oddziału JLL w Krakowie.