Awangarda wiecznie żywa

Kto pamięta album „Gdynia"? Wydana w 1988 r. nakładem Tonpressu płyta z charakterystyczną pomarańczowo-zieloną okładką trafiła chyba w ręce każdego, kto choć trochę interesował się rockiem.

Publikacja: 29.06.2015 21:54

Michał Stankiewicz

Michał Stankiewicz

Foto: materiały prasowe

Bielizna, Apteka, Pancerne Rowery, Konwent A, Dzieci Kapitana Klossa, Golden Life, She. Dzisiaj zasłużeni dla rocka, wówczas awangarda skupiona wokół fenomenu, jakim była Trójmiejska Scena Alternatywna. Tworzyli ją ludzie nieprzewidywalni, czasem niezrozumiali, zupełnie odmienni od święcących wtedy triumfy Lady Pank, Perfectu czy Maanamu.

Awangarda to zresztą cecha Trójmiasta. Przecież właśnie tutaj powstał bigbit, czyli polski rock'n'roll, gdy Franciszek Walicki w 1960 roku powołał do życia Czerwono-Czarnych. Gdy kapela już koncertowała, do Trójmiasta wpadł szef szczecińskiej estrady Jacek Nieżychowski, by przekonać młodych bigbitowców do przeprowadzki do Szczecina. Walicki stworzył wtedy Niebiesko-Czarnych. W międzyczasie Nieżychowski w Szczecinie organizował pierwszy bigbitowy Festiwal Młodych Talentów, na który Walicki wysłał swoich Niebieskich, by zdobyli pierwsze miejsce.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem