Z wizytą u Raczyńskich w domu

Odtworzone wnętrza otwartej po remoncie zabytkowej rezydencji wyglądają tak, jakby dawni właściciele nadal w niej mieszkali.

Publikacja: 05.07.2015 19:02

Pałac w Rogalinie powstał w latach 70. XVIII w.

Pałac w Rogalinie powstał w latach 70. XVIII w.

Foto: materiały prasowe

Symbolem Wielkopolski są dęby rogalińskie rosnące w dolinie Warty i nad brzegami jej starorzeczy, od Puszczykowa niemal do Śremu. Największe w Europie skupisko wiekowych dębów szypułkowych liczy prawie 1,5 tys. drzew. Aż połowa z nich uznana została za pomniki przyrody. Trzy najsławniejsze, „Lech", „Czech" i „Rus" (o obwodach pnia 635, 726 i 926 cm), rosną w angielskiej części parku okalającego pałac w Rogalinie.

Sama siedziba słynnego i zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich znajdowała się dotychczas jakby trochę w cieniu rogalińskich dębów. Nie wszyscy zwiedzający byli w stanie docenić, że jest ona zdaniem znawców jednym z najświetniejszych w kraju przykładów architektury rezydencjonalnej. Obecnie, po zakończeniu w maju br. generalnego remontu oraz renowacji i rekonstrukcji wnętrz, wyglądają one tak jak przed 1939 r., gdy mieszkali tu Raczyńscy. Otwarty znów dla publiczności pałac stanie się bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych Wielkopolski.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń