Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 13.07.2015 22:45 Publikacja: 13.07.2015 22:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Samorządy mają w ramach dywersyfikacji źródeł swoich dochodów uzyskać udziały w podatku VAT?
Hanna Majszczyk, wiceminister finansów: Tak, rzeczywiście. W przygotowanych przez Ministerstwo Finansów (we współpracy z Bankiem Światowym i ekspertami krajowymi) kierunkach zmian w systemie korekcyjno-wyrównawczym, czyli tzw. janosikowym, zakłada się swoistą rewolucję, zmierzająąa do dywersyfikacji źródeł dochodów. Przewiduje się zastąpienie części udziałów w podatkach dochodowych udziałami w podatku VAT. Zapewni to większe bezpieczeństwo zwłaszcza tym jednostkom, które swoje źródła dochodów mają oparte głównie na podatku dochodowym od osób prawnych.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Za błędy w polityce gospodarczej trzeba czasem zapłacić wysoką cenę. Ale najważniejsze jest to, by umieć wyciągać z nich lekcje na przyszłość.
Ważkie historyczne wydarzenia, takie jak te sprzed 35 już lat – zwieńczone powodzeniem negocjacje Okrągłego Stołu, demokratyczne wybory parlamentarne, utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego, obalenie Muru Berlińskiego, który bez polskich radykalnych przemian zapewne postałby jeszcze czas jakiś – prowokują do licznych pytań.
Chiny eksportują – Indie konsumują? Różnice między tymi ponadmiliardowymi krajami już są widoczne, a z biegiem lat będą się nasilać.
Silny dolar znów odciska swoje piętno na notowaniach naszej waluty.
Złoty w środowy poranek notuje symboliczne ruchy. Czy handel rozkręci się w ciągu dnia?
Możliwe, że środowisko prawnicze jest znacznie bardziej podzielone w kwestii przywracania praworządności, niż się powszechnie wydaje. A przez pragmatyzm wraca mu krótka pamięć.
Orzekanie o wzajemnych roszczeniach banku i kredytobiorcy w jednym postępowaniu sprzyjałoby ekonomii procesowej i oszczędzało koszty. Znacząco zmniejszyłoby to też liczbę spraw sądowych.
Trudność polega na udowodnieniu, że kierowca-sprawca chciał albo godził się na śmiertelny skutek.
Książka "Welcome to Sex!" znalazła się na liście nominacji do prestiżowej nagrody literackiej premiera Australii. Ten fakt wzbudził skrajne emocje. Jedni uznali ją za ważne narzędzie edukacyjne, inni — za zbyt śmiałą publikację, nieodpowiednią dla młodych odbiorców. Skąd te kontrowersje?
Polska domaga się od władz niemieckich zwrotu kilkudziesięciu dokumentów zrabowanych w czasie wojny. Wśród nich jest oryginał traktatu pokojowego zawartego w 1422 r. pomiędzy Polską, Litwą i zakonem krzyżackim. Będzie przełom?
Polska musi pilnie znowelizować ustawę o cyberbezpieczeństwie. Jeśli zrobi to według przygotowanego przez resort cyfryzacji projektu, do systemu prawnego zostaną wprowadzone rozwiązania korupcjogenne, które w najmniejszej mierze nie podniosą poziomu bezpieczeństwa kraju – ostrzegają eksperci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kolejną noc z rzędu rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów i obwód kijowski.
Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w naszej ankiecie.
Mieszkańcy Katowic szykują się na coraz większy drogowy koszmar. Nie tylko ci zmotoryzowani – już za kilka dni także pasażerowie autobusów utkną na dobre w drogowych korkach.
Projekty sieci transeuropejskiej mają na Litwie priorytet – pisze po alarmującym tekście „Rzeczpospolitej” litewska wiceminister transportu i komunikacji.
Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok skazujący kardiochirurga Mirosława G. za nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia i umorzył sprawę z powodu przedawnienia.
Ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przeszedł metamorfozę we współpracy z artystami i architektami zielenie. 6 października 2024 roku wypełni się muzyką – w ramach BMW Art Club Garden zagrają Zoi Michailova i Kacha.
Na studia wybiera się w tym roku 56 proc. absolwentów szkół średnich. Pozostali wolą iść do pracy lub podróżować – wynika z raportu „Świadomość ekonomiczna młodych Polaków” przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Tylko do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc.
Wspólne pasywa małżonków, czyli wspólne długi, a w tym kredyty, nie podlegają podziałowi w postępowaniu sądowym.
Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.
Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwi spółkom rozliczanie VAT według emisyjnej, a nie nominalnej wartości akcji stanowiących wynagrodzenie za aport.
W przypadku gdy jakiś podmiotu będzie świadczyć na terenie Polski usługi związane z kryptoaktywami bez wymaganego zezwolenia, jego domena zostanie wpisana do specjalnego rejestru.
Prokuratura zatrzymała Janusza P. w czwartek, ale świadków przesłuchuje już od ponad roku. W tle 10 tys. poszkodowanych i ponad 350 mln zł długów wobec wierzycieli, urzędu skarbowego i ZUS.
Ukraiński IPN zapowiada poszukiwania szczątków ofiar rzezi na Wołyniu. To mały krok we właściwym kierunku. Trudno go jednak nazwać przełomem w kluczowej sprawie dla stosunków polsko-ukraińskich. A nawet można podejrzewać, że chodzi o przeczekanie.
Pokolenie Z ma sporo trudności z odnalezieniem się na rynku pracy i w sztywnych korporacyjnych strukturach. Z tego względu wiele amerykańskich firm podejmuje decyzję o zwolnieniu młodych pracowników. Zdaniem ekspertów jest to spory błąd.
Początek nowego roku szkolnego i akademickiego to wysyp ofert korepetycji. Część rodziców opłaciła je już w sierpniu, ale nowe oferty pojawiają się przez cały rok. Ile trzeba zapłacić za pomoc korepetytora w 2024 roku? Które zajęcia są najdroższe?
Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił w czwartek liderki Strajku Kobiet: Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką-Fabin. Były one oskarżone w sprawie organizacji tzw. czarnych protestów po głośnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
„Alior Mobile i Alior Online są obecnie niedostępne. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu” – poinformował Alior w komunikacie na stronie internetowej banku. Nie działała też usługa Blik. Przed godziną 15.30 bank podał, że awaria została już usunięta.
Coraz częściej potencjalni kandydaci do pracy wskazują wartości, jakimi kieruje się firma, jako jeden z głównych powodów podjęcia z nią współpracy.
Rok 2025 r. przyniesie wzrost płacy minimalnej. Co oznacza to dla branży ochrony? Czy jej klienci muszą przygotować się na większe wydatki? Jak duże mogą być podwyżki? Zastanawialiśmy się o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicz był Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
Wizerunkowy pożar, wywołany przez Ministerstwo Nauki zmianą prezesa w jednostce badawczej specjalizującej się w sztucznej inteligencji, właśnie został ugaszony. Powstał nowy projekt, w którym jest miejsce dla prof. Piotra Sankowskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas