Kuglarze, kramarze, wielkie kino

Na Lubelszczyznę można przyjechać na weekend lub na dłużej. Ci, którzy przyjadą, nie powinni się nudzić.

Publikacja: 16.07.2015 21:34

„Szturm Twierdzy Zamość” cieszy się popularnością u widzów...

„Szturm Twierdzy Zamość” cieszy się popularnością u widzów...

Foto: materiały prasowe

Carnaval Sztukmistrzów (www.sztukmistrze.eu) to impreza, podczas której trzeba zadzierać głowę, aby podziwiać linoskoczków przechadzających pomiędzy najwyższymi budynkami w Lublinie, m.in. po linie rozwieszonej między Wieżą Trynitarską a Wieżą Katedry Lubelskiej.

– Wartością Carnavalu Sztukmistrzów jest otwartość. Najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej i bezpłatnie – zapowiada Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu.

W ubiegłym roku według szacunków organizatorów w Carnavalu uczestniczyło blisko 120 tys. widzów.

Do tradycyjnych jarmarków z czasów złotej epoki Jagiellonów, gdy do Lublina zjeżdżali kupcy ze Wschodu i Zachodu, odwołuje się Jarmark Jagielloński (jarmarkjagielonski.pl). To największy jarmark wschodniej Polski. Impreza organizowana od ośmiu lat ma promować wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Od 14 do 16 sierpnia w Lublinie będą rzemieślnicy i artyści, m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier. Staromiejskie uliczki zapełniają się straganami, w których będzie można kupić rękodzieła. Tam też będą odbywać się pokazy rzemieślnicze.

Jarmark to także wydarzenia artystyczne. Koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy, kino pod chmurką z muzyką na żywo i potańcówki na świeżym powietrzu. Tematem przewodnim tegorocznego jarmarku będzie plastyka obrzędowa i zdobnicza.

Miłośnicy dawnych czasów powinni 14 i 15 sierpnia zajrzeć do Zamościa na „Szturm Twierdzy Zamość" (zamojskiebractwo.pl). W tym roku głównym motywem imprezy będą największe wiktorie Jana Zamoyskiego, założyciela Zamościa.

– To najbardziej widowiskowe wydarzenie w Zamościu. Prawdziwa gratka dla turystów i miłośników historii – mówi Damian Miechowicz, dyr. wydziału turystyki i promocji UM w Zamościu.

Kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy odtworzy oblężenie Zawłoczy, bitwę pod Byczyną, oblężenie i bitwę pod Białym Kamieniem. Zaplanowano manewry piechoty i bitwę nocną. Działać będzie szkoła szermiercza dla dzieci i dorosłych, a u stóp twierdzy Zamość rozłożą się obozy.

Weekend 14–16 sierpnia to Dni Konia Arabskiego „Pride of Poland" (prideofpoland.pl), które odbywają się w Janowie Podlaskim. To najsłynniejsza aukcja i championat koni arabskich z polskich hodowli, z udziałem kupców i miłośników koni z całego świata. Aukcji towarzyszy festyn z widowiskowymi pokazami jeździeckimi.

W wakacje znajdą coś dla siebie także miłośnicy kina. W sobotę 1 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu rozpoczyna się dziewięciodniowy Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" (dwabrzegi.pl). To jeden z najbardziej znanych w kraju przeglądów polskiego i światowego kina. Seansom w kilku namiotach i pod chmurką – w scenerii kazimierskiego Małego Rynku – towarzyszą spotkania autorskie, wystawy, spektakle, organizowane po obu stronach Wisły.

Z festiwalu w Kazimierzu kinomani mogą pojechać do Zwierzyńca. Tam 7 sierpnia startuje Letnia Akademia Filmowa (laf.net.pl). To jeden z najciekawszych krajowych przeglądów kina światowego, organizowany w sercu Roztocza, z plenerowymi projekcjami w zabytkowych obiektach ordynacji zamojskiej, w tym m.in. w liczącym ponad 200 lat browarze. Zaplanowano m.in. cykl filmów poświęconych kinu niememu i Federico Felliniemu. Tradycyjnie będzie kilkanaście bloków filmowych i dziesiątki seansów, pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Wakacje można pożegnać udziałem w inscenizacji bitwy pod Komarowem (bitwapodkomarowem.pl). To ostatnia wielka bitwa kawaleryjska Europy. 31 sierpnia 1920 r. polscy żołnierze pobili zmierzającą w kierunku Warszawy, niezwyciężoną dotąd armię konną Siemiona Budionnego, która po tym starciu wycofała się z Polski. W inscenizacji, która odbędzie się 30 sierpnia na polach Wolicy Śniatyckiej, weźmie udział co najmniej 200 jeźdźców. – W tym roku miejsce bitwy stanie się planem filmowym „Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego – zapowiada Wojciech Brykner ze Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, robert.horbaczewski@rp.pl

Cyrk po nowemu

Carnaval Sztukmistrzów jest największym i najważniejszym w tej części Europy festiwalem sztuki nowego cyrku, czyli widowisk bez udziału tresowanych zwierząt. To święto kuglarzy, żonglerów, buskerów, highlinerów, łączące w jedno teatr, cyrk, żonglerkę, taniec, muzykę. Widowiska odbywają się w scenerii lubelskiego śródmieścia, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na placach i ulicach. W tym roku do Lublina zje dzie 140 artystów i specjalistów sztuki cyrkowej z Europy i świata. Wystąpią np. bijący rekordy popularności w social mediach irlandzka grupa Lords of Strut i szwedzka grupa Burnt Out Punks.

Widzowie będą mogli obejrzeć ponad 150 niezwykłych spektakli i widowisk. Artyści prowadzić będą warsztaty uliczne dla profesjonalistów i amatorów. Tegoroczna edycja rozpocznie się 23 lipca i potrwa cztery dni.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego