Carnaval Sztukmistrzów (www.sztukmistrze.eu) to impreza, podczas której trzeba zadzierać głowę, aby podziwiać linoskoczków przechadzających pomiędzy najwyższymi budynkami w Lublinie, m.in. po linie rozwieszonej między Wieżą Trynitarską a Wieżą Katedry Lubelskiej.
– Wartością Carnavalu Sztukmistrzów jest otwartość. Najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej i bezpłatnie – zapowiada Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu.
W ubiegłym roku według szacunków organizatorów w Carnavalu uczestniczyło blisko 120 tys. widzów.
Do tradycyjnych jarmarków z czasów złotej epoki Jagiellonów, gdy do Lublina zjeżdżali kupcy ze Wschodu i Zachodu, odwołuje się Jarmark Jagielloński (jarmarkjagielonski.pl). To największy jarmark wschodniej Polski. Impreza organizowana od ośmiu lat ma promować wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Od 14 do 16 sierpnia w Lublinie będą rzemieślnicy i artyści, m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier. Staromiejskie uliczki zapełniają się straganami, w których będzie można kupić rękodzieła. Tam też będą odbywać się pokazy rzemieślnicze.
Jarmark to także wydarzenia artystyczne. Koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy, kino pod chmurką z muzyką na żywo i potańcówki na świeżym powietrzu. Tematem przewodnim tegorocznego jarmarku będzie plastyka obrzędowa i zdobnicza.