Początek będzie taki sam jak zawsze – inaugurację tego wielkiego targowiska obwieszczą uderzenia w bębny, w tym w największy i najcięższy na świecie (10 metrów średnicy i 3 tony wagi). A potem uliczki starego miasta zapełnią się milionami turystów.
– To jedna z największych imprez plenerowych w Europie – przez trzy tygodnie jarmark odwiedzi 7 milionów osób z całego świata – mówi „Rz" Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Na odwiedzających czeka tysiąc kramów z przeróżnymi dobrami: dziełami sztuki, antykami, wszelakimi kolekcjami, oraz bogactwo tradycyjnych, regionalnych smaków. A w tle gdańskie kamienice i kościoły, żaglowce unoszące się na Motławie, niesamowite Gdańskie Koło Widokowe (55 metrów wysokości!), doskonałe restauracje i kawiarnie, galerie, koncerty, pokazy – zachwala prezydent.
O wyjątkowym charakterze jarmarku decyduje z pewnością miejsce – uliczki starego miasta zamiast hal wystawienniczych. Imponuje też powierzchnia – w tym roku będzie to 41 tys. mkw. Historia imprezy sięga 1260 roku, kiedy papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu św. Dominika. Na jarmark zawijało wtedy 400 statków z różnymi towarami – winami, jedwabiem, przyprawami, konfiturami, futrami z Rosji, suknami z Anglii. A wokół stoisk kręciły się trupy aktorskie, kuglarze i akrobaci.
Organizatorzy starają się urozmaicić jarmark. W tym roku zaplanowano wiele koncertów, pojawią się m.in. Brodka, Pogodno, Mela Koteluk czy Renata Przemyk.
Równolegle do jarmarku w Gdańsku odbywają się inne imprezy. 31 lipca ruszy 19. Festiwal Szekspirowski. Jego organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. W tym roku zobaczyć będzie można m.in. spektakle z Polski, Danii, Węgier, Portugalii, Rumunii i Anglii. Wśród nich dzieła tak głośnych twórców jak Luk Perceval („Makbet", Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu), László Bocsárdi („Hamlet", Teatr Tamási Áron ze Sfântu-Gheorghe), Robert Sturua („Juliusz Cezar", Rustaveli Theatre, Gruzja) czy też brytyjską ikonę muzycznej awangardy The Tiger Lillies („The Tiger Lillies perform Hamlet", Teatr Republique w Kopenhadze). Z szekspirowskim programem wystąpi także portugalska gwiazda jazzu Maria Joao.