Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.08.2015 21:20 Publikacja: 24.08.2015 21:20
Foto: Michał Stankiewicz
A wraz z nim ponad 2000 pasażerów. To jedna z 48 zaplanowanych w tym roku wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcie. W Gdańsku ma być ich w sumie 25.
Jest o co walczyć. Rynek cruiserów (statków wycieczkowych) stale rośnie. Cruises Market Watch ocenił, że w 2015 r. z usług wycieczkowców skorzysta na całym świecie ponad 22 mln pasażerów, którzy wydadzą 40 mld dol. Jeszcze dalej idzie Cruise Lines International Association, według którego światowa branża wycieczkowców wygenerowała w 2014 r. 117 mld dol. obrotu i dała 891 tys. miejsc pracy. To dane obejmujące sektory obsługujące wycieczkowce, a także przemysł stoczniowy zaangażowany w ich budowę. Dzisiaj światowa flota liczy 411 jednostek i 486 tys. miejsc w kabinach. Statki wielkości „Titanica" (252 m) są dziś standardem, a kolejni armatorzy biją kolejne rekordy wielkości (obecnie największa jednostka na świecie to „Allure of the Seas" zabierająca na pokład 5400 pasażerów). Rynek rośnie średnio o milion osób rocznie i po 2020 r. sięgnie 30 mln osób. Liderem, jeżeli chodzi o cel wycieczek, są Karaiby, a za nimi Morze Śródziemne. Ale na trzecim miejscu – z udziałem 11 proc. w rynku – jest już Europa Północna, z Bałtykiem. Z portów przodują oczywiście Kopenhaga czy Sztokholm, ale Trójmiasto też już regularnie dostaje swój kawałek tortu. Według ostrożnych szacunków każdy pasażer zostawia w porcie średnio 45 euro. Jeżeli jednak policzyć wykupione wcześniej wycieczki i dodać koszty postoju statku według danych portów – to wyjdzie ponad 100 euro na pasażera. Łatwo więc policzyć, że największa jednostka, jaka w tym roku zawitała do Gdyni – „Celebrity Eclipse" (3000 pasażerów), mogła zostawić w ciągu dnia 300 tys. euro.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Złote Lwy dla „Zielonej granicy” Agnieszki Holland. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna ze Srebrnymi Lwami.
Następuje integracja usług portowych i transportu lądowego. Nie wykluczone są kolejne przejęcia.
Policja zatrzymała czwartą osobę w związku ze sprawą pchnięcia nożem 28-latka w Gdyni Witominie, do którego doszło w czwartek wieczorem. Poszkodowany mężczyzna zmarł w szpitalu.
Gdyby nie współpraca z PZŻ, zapewne nigdy nie rozmawialibyśmy nawet hipotetycznie o możliwości organizacji tak wielkich wydarzeń jak mistrzostwa świata w roku 2027 – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.
Polscy nurkowie dokonali sensacyjnego odkrycia – na dnie Bałtyku w pobliżu wybrzeża Szwecji znaleźli wrak XIX-wiecznego żaglowca. W ładowniach odkryto drogocenny ładunek – ponad sto butelek szampana i wody mineralnej.
W Trójmieście mamy niecodzienną sytuację, kiedy stery metropolii przejęły kobiety. Może ona przynieść nowe, świeże spojrzenie na całą metropolię – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
W katastrofie lotniczej na lotnisku w Gdyni zginął doświadczony instruktor samolotów wojskowych. Wbił się w płytę lotniska w trakcie treningu przygotowując się do pokazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas