19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 21.09.2015 22:00 Publikacja: 21.09.2015 22:00
Terminal kontenerowy DCT Gdańsk inwestuje 1,2 mld złotych w zwiększenie możliwości przeładunkowych
Foto: Aeromedia.pl/DCT Gdańsk, Kacper Kowalski Kacper Kowalski
Polskie stocznie, przynajmniej na razie, nie muszą się martwić o przyszłość. W portfelu branży są zamówienia na prawie 30 jednostek, roczne przychody sektora okrętowego przekroczyły 10 miliardów złotych. Ponadto coraz więcej zamówień dla firm budujących statki przychodzi z sektora offshore, a dywersyfikacja działalności będzie zapewniać znacznie większą stabilność.
Kluczowym dla zwiększania znaczenia gospodarki morskiej będzie teraz wykorzystanie inteligentnych produktów i technologii. To kierunek o ogromnym potencjale, zważywszy na możliwości wykorzystania w różnych sektorach gospodarki morskiej i jej skalę. W samej tylko Unii Europejskiej produkcja stoczniowa i offshore mają wartość 52 mld euro, a sektor morskiego transportu – 63 mld euro. Przeszło dwa razy tyle – 133 mld euro – wart jest unijny sektor wydobywczy, a jeszcze więcej, bo 144 mld euro, turystyka organizowana na morzu i w rejonach nadmorskich. Szybko rozwija się morska energetyka wiatrowa, której wartość w ostatnich pięciu latach zwiększyła się o jedną czwartą, do 2,5 mld euro. I choć międzynarodowa konkurencyjność gospodarki morskiej opiera się na elastyczności i niskich kosztach pracy, to przewagę buduje się w coraz większym stopniu na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, opartych o własne badania i projekty.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
W wieku 94 lat zmarł senior polskiego teatru i kina, aktor współpracujący z Józefem Szajną i Jerzym Grzegorzewskim w Studio, gdzie zagrał ostatni spektakl w styczniu. W „Odysei” Warlikowskiego był Odysem, zastępując zmarłego nagle Zygmunta Malanowicza.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
USA chcą utrzymać dominującą pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji poprzez m.in. kontrolę nad eksportem procesorów niezbędnych do prac nad nią. To cios głównie w firmy chińskie.
Firma Blue Origin należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa przesunęła start nowej, olbrzymiej rakiety New Glenn z powodów technicznych. W siódmą misję ruszy za to w kosmos Starship Elona Muska, największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Praktyka tzw. "gold-platingu" czyli bardziej rygorystycznego regulowania kwestii objętych prawem UE, niż wymaga to prawo, ma się dobrze w całej Unii. Niektóre państwa oraz instytucje unijne próbują z tym walczyć, ale efekty są mizerne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas