Aktualizacja: 31.12.2015 12:01 Publikacja: 11.11.2015 23:01
Fot. R. Pranagal dla Lajf
Foto: Rzeczpospolita
Rz: Trudno uwierzyć, ale już 23 listopada Krystyna Janda, Tomasz Karolak, Jan Klata, profesor Jacek Limon, Maciej Nowak, Jacek Poniedziałek, Michał Zadara i Włodzimierz Staniewski zakończą symbolicznie 40-letnią lubelską inwestycję zwaną Teatrem w Budowie.
Piotr Franaszek: To będzie naprawdę wyjątkowe wydarzenie artystyczne, bo inwestycja rzeczywiście trwała długo, bynajmniej nieplanowana, tak jak barcelońska Sagrada Familia. Pierwotnie, w myśl socjalistycznych decydentów, w Lublinie miała powstać największa, obrotowa operowa scena w Europie. W średniej wielkości mieście musiało się to okazać pomysłem przeszacowanym, dlatego inwestycja stanęła. Z czasem wykończono niektóre jej elementy i w części budynku powstały Teatr Muzyczny oraz Filharmonia. Brzydki szkielet rzucał się cieniem na centrum miasta, a mieszkańcy spontanicznie ochrzcili go Teatrem w Budowie. Domykamy ten etap 22 listopada 2015 r. w formie otwartego widowiska multimedialnego, realizowanego w przestrzeni miejskiej, zaś 23 listopada zaprosiliśmy wybitnych twórców teatru i tych, którzy zbudowali teatry i instytucje, by opowiedzieli o różnych kontekstach swojej pracy, o tym, jak buduje się teatr. Będzie to swoisty rytuał przejścia od czasów niemocy do narodzin nowoczesnej instytucji, która pod nazwą Centrum Spotkania Kultur zostanie oficjalnie otwarta w przyszłym roku.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpracy i zaangażowanie się w odbudowę zniszczonego wojną kraju.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpracy i zaangażowanie się w odbudowę zniszczonego wojną kraju.
Dają cień. Obniżają temperaturę. Oczyszczają powietrze. Tworzą dom dla wielu przedstawicieli miejskiej fauny. Są piękne. Ale czy drzewa mogą świadczyć w społeczeństwie konkretne usługi? Tak! Wykonywana przez nie „praca” pozwala walczyć ze szkodliwymi skutkami zmian klimatu i ma swoją – policzalną – wartość.
Metodyka opracowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej. Postępowanie środowiskowe.
Pomorze, jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Europie, łączy biznes z wysoką jakością życia i innowacyjnością. Pomorska oferta wzbudziła ogromne zainteresowanie na tegorocznych targach MIPIM.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Rola, obowiązki i zadania gin w procesie wdrażania OZE. Zatwierdzenia, zgody i kontakty z interesariuszami
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Spodziewamy się dużego zainteresowania ubezpieczeniami upraw rolnych, zwłaszcza, że poprzedni rok był „bogaty” w różnego rodzaju zdarzenia katastroficzne takie jak przymrozki, grad czy nawalne deszcze, a do tego powódź. Zachęcamy rolników, żeby się ubezpieczali, bo w ten sposób chronią efekty swojej pracy – mówi Daniel Zahorenko, prezes Agro Ubezpieczeń - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas