Region ze sporym potencjałem

Lubelszczyzna nie oferuje rewelacyjnych warunków do prowadzenia biznesu. Jednak firm, które odniosły tu sukces, nie brakuje.

Publikacja: 10.12.2015 20:10

By Akna (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl Zamek Królewski w Lublinie (http://creativecommons.org/licenses/

By Akna (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl Zamek Królewski w Lublinie (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Zmiana struktury zatrudnienia i zmniejszenie bezrobocia, w szczególności wśród młodych osób z wyższym wykształceniem, to jedne z największych wyzwań przed którymi stoi Lubelszczyzna. – Jako miasto uniwersyteckie mamy dużą liczbę studentów i absolwentów, a jednocześnie wąską ofertę na rynku pracy. To powoduje odpływ najzdolniejszej młodzieży – ocenia Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny.

Obecnie Lublin znajduje się na 14. miejscu (na 18) w rankingu miast, w których najłatwiej prowadzi się biznes w Polsce – wynika z raportu Doing Business. To kiepski wynik, ale w niektórych kwestiach stolica regionu mile zaskakuje. To m.in. w Lublinie wydziały KRS oferują przedsiębiorcom pomoc w wypełnianiu formularzy. Miasto nie boi się też nowych technologii. Już w 2010 r. uruchomiono e-sąd, a w 2012 umożliwiono nagrywanie rozpraw.

Zdaniem ekspertów Lubelszczyzna ciągle wymaga inwestycji w infrastrukturę, w tym w drogi, kolej oraz w lotnisko w Świdniku. – Najważniejszy jest jednak rozwój przemysłu – mówi Maniecki, podkreślając, że niezbędne jest też tworzenie warunków do powstawania innowacyjnych firm.

W jego ocenie lokalni przedsiębiorcy wspierają rozwój regionu. – Istotnym obszarem jest tworzenie nowych firm, opierając się na wynalazkach i patentach lubelskich uniwersytetów – podkreśla.

Przykład? Spółka Medical Inventi, która powstała w celu komercjalizacji przełomowego wynalazku „sztucznej kości" zespołu profesor Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego. Firma w lutym została przekształcona w spółkę akcyjną. Jej dewizą jest cytat George'a Bernarda Shawa: „Człowiek rozsądny dos-to-sowu-je się do świata. Nierozsądny usiłuje dos-to-sować świat do siebie. Dla-tego wiel-ki postęp do-konu-je się dzięki ludziom nierozsądnym". – Innym przykładem jest spółka Bioinnova, projekt UMCS i prywatnego inwestora, której celem jest komercjalizacja wynalazku mutanazy – wskazuje Maniecki. Mutanaza to unikatowy enzym, pomagający w walce z próchnicą zębów.

W regionie nie brak też dużych, ogólnopolskich grup. Tu swoje korzenie ma np. Emperia, właściciel sieci sklepów Stokrotka.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego