Branża motoryzacyjna coraz mocniej napędza gospodarkę Wielkopolski. Wokół nowo budowanej fabryki samochodów dostawczych Volkswagena pod Wrześnią gromadzi się coraz więcej firm, które będą współpracować z producentem. W rezultacie w regionie zwiększać się będzie zatrudnienie. Sam Volkswagen Poznań, w którym jeszcze rok temu pracowało niespełna 7 tys. osób, a obecnie o blisko tysiąc więcej, do roku 2018 ma zatrudniać niemal 10 tys. pracowników. Wzrośnie także zatrudnienie w otoczeniu. Już rok temu działalność VW Poznań przekładała się na utrzymanie 13,6 tys. miejsc pracy u poddostawców.
– Oznacza to, że na każde miejsce pracy stworzone bezpośrednio przez Volkswagena powstawały dodatkowo dwa miejsca w firmach, które z nami współpracują – mówi Dagmara Prystacka, rzecznik VW Poznań.
We Wrześni, gdzie będzie produkowana nowa generacja dostawczego modelu Crafter, a także dostawczego MAN-a, praktycznie gotowe są hale karoserii, lakierni i montażu. Do zakładu przywożone są ostatnie elementy gotowych linii produkcyjnych: roboty spawalnicze, zgrzewarki czy wyposażenie lakierni i linii produkcyjnych. Pierwsze samochody zaczną z nich zjeżdżać jesienią. – Zaczął się dla nas kolejny ciekawy, ale także ciężki rok. Otwarcie fabryki Craftera to oczywiście nasz priorytet – zapowiada Jens Ocksen, prezes VW Poznań.
To także priorytetowa inwestycja dla całego województwa. Wielkopolska już teraz ma blisko 16-procentowy udział w krajowej produkcji samochodów, przyczep i naczep. Przemysł motoryzacyjny jest tu wspierany przez inne branże współpracujące z sektorem samochodowym m.in. poprzez produkcję wyrobów z metalu oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. W regionie działa nie tylko Volkswagen, ale także MAN, zakłady Solarisa oraz producenci części i komponentów motoryzacyjnych: Vix Filtron, InterGroclin, Bridgestone czy Exide.
Produkcja motoryzacyjna obecna jest w trzech działających na terenie Wielkopolski strefach ekonomicznych: wałbrzyskiej, kostrzyńsko-słubickiej oraz kamiennogórskiej. Nic dziwnego, że na terenie województwa motoryzacja została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za tzw. sektor wysokich szans.