Biznes pełną parą

Region wyróżnia się pod względem liczby giełdowych firm. Co planują?

Aktualizacja: 15.02.2016 21:01 Publikacja: 15.02.2016 16:27

Miasto Gdańsk od lat skutecznie łączy wieloletnią tradycję z nowoczesnością

Miasto Gdańsk od lat skutecznie łączy wieloletnią tradycję z nowoczesnością

Foto: materiały prasowe

Na GPW notowanych jest ponad 420 krajowych spółek, a drugie tyle na NewConnect. Spora grupa ma swoje korzenie w województwie pomorskim. Firmy mają niebagatelny wpływ na region. Chodzi nie tylko o wpłacane do lokalnych budżetów podatki. Spółki realizują wielomiliardowe inwestycje i zatrudniają tysiące pracowników. Deklarują, że dbają o lokalną społeczność.

Lotos rozwija grupę

Największe firmy giełdowe wchodzą w skład indeksu WIG30. W tym gronie jest Lotos – przewodnia firma w regionie pod względem przychodów oraz jeden z największych pracodawców i podatników. Zatrudnia w Polsce 4733 osoby, w tym 3836 w pomorskim.

– Na prowadzonych inwestycjach korzysta cały region, wzrasta zatrudnienie, zawierane są nowe kontrakty z firmami – podkreśla Mateusz Cabak, rzecznik Lotosu. Wskazuje, że tak było chociażby w przypadku programu 10+, uznanego przez ekspertów za jedną z największych inwestycji przemysłowych we współczesnej Polsce. Wartość programu wyniosła 1,5 mld euro.

Nadchodzące lata zapowiadają się dla spółki bardzo pracowicie. W ubiegłym roku uruchomiła wstępne wydobycie z bałtyckiego złoża B8 oraz rozpoczęła realizację tzw. Efektywnej Rafinacji. – W ramach tego projektu powstanie instalacja opóźnionego koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą, co zwiększy stopień przetworzenia ropy naftowej – podkreśla rzecznik spółki. Całkowite nakłady na ten projekt wynoszą 2,3 mld zł, a zakończenie inwestycji planowane jest na 2018 r.

Jednocześnie Lotos podkreśla, że aktywnie działa na rzecz środowiska oraz loka lnej społeczności. Jest mecenasem sportu, współpracuje też z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Miliardy na inwestycje

W skład indeksu WIG30 wchodzi również Energa. W latach 2014–2022 zamierza zainwestować łączną kwotę rzędu 18 mld zł. Oprócz standardowych inwestycji grupa prowadzi też na Pomorzu innowacyjne projekty, które bezpośrednio angażują mieszkańców regionu.

– Realizując projekt eMobility, związany z rosnącym rynkiem aut elektrycznych, firma udostępniła użytkownikom takich pojazdów szereg darmowych stacji ładowania w Gdańsku, Gdyni i Sopocie – wskazuje Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Z kolei w Gdyni firma prowadzi projekt, w którym kilkaset gospodarstw domowych testuje narzędzia zarządzania zużyciem energii elektrycznej. - Ponadto nasza grupa od lat uczestniczy w przestrzeni społecznej województwa promując sport, naukę, kulturę i ochronę środowiska. W samych programach sportowych i edukacyjnych prowadzonych przez Energę co roku uczestniczy blisko 100 tys. dzieci i młodzieży - wskazuje Dusza.

LPP będzie zatrudniać

Do WIG30 należy też LPP, jedno z największych przedsiębiorstw w branży odzieżowej w naszej części Europy i przewodni pracodawca na Pomorzu.

– W sumie tworzymy miejsca pracy dla niemal 20 tys. pracowników w naszych polskich i zagranicznych biurach, centrum logistycznym i strukturach sprzedaży – szacuje Marta Chlewicka, rzeczniczka LPP. Z kolei w samej pomorskiej centrali zatrudnionych jest 1217 osób. – W związku z debiutem nowej, szóstej już marki w portfolio LPP, a także rozwojem istniejących wcześniej brandów na nowych rynkach, co roku tworzymy w Gdańsku co najmniej kilkadziesiąt nowych miejsc pracy – podkreśla rzeczniczka LPP.

W tym roku odzieżowa grupa zamierza zainwestować kwotę rzędu 370–380 mln zł. Podkreśla, że od lat wspiera rozwój lokalnej społeczności, a także współfinansuje funkcjonowanie pomorskich organizacji społecznych (m.in. gdańską Fundację Hospicyjną i lokalny Caritas). Angażuje się także w projekt rewitalizacji gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto, w której mieści się centrala LPP.

Również giełdowy Graal deklaruje, że dba o lokalną społeczność. – Chętnie współpracujemy m.in. z zespołami szkół ponadgimnazjalnych w zakresie edukacji przyszłych technologów żywienia.

Wspieramy także szkoły wyższe w edukacji dotyczącej gospodarki morskiej – mówi prezes Graala Bogusław Kowalski. Grupa obecnie zatrudnia około 2500 osób. Prezes rybnej spółki szacuje, że jej działalność ma wpływ na życie blisko 10 tys. ludzi, obejmując pracowników i ich rodziny.

Swoją siedzibę w województwie pomorskim mają też takie znane w kraju i za granicą spółki giełdowe, jak Gino Rossi, Bank BPH, Mercor, Polnord, Wilbo, Seko, Plast-Box, Eurotel, PCC Intermodal, Radpol czy Polmed.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego