Nowe placówki powstają na warszawskiej Pradze. W 2017 r. otworzone zostanie tam unikalne Muzeum Polskiej Wódki. Zostanie zlokalizowane w Centrum Praskim Koneser, gdzie mieściła się słynna wytwórnia wódek.
W muzeum tym ma znaleźć się m.in. sala kinowa w kształcie kadzi oraz sale nawiązujące do kluczowych momentów w 600-letniej historii polskiej wódki. Autorzy projektu zapewniają, że zastosowane rozwiązania pozwolą odwiedzającym doświadczyć i zrozumieć, na czym polegają poszczególne etapy produkcji wódki, z jakich surowców jest wytwarzana (zboże, ziemniaki oraz woda), podkreślając jednocześnie istotną rolę człowieka – gorzelnika – w przebiegu tego procesu.
– Projektując wnętrze muzeum, zakładaliśmy, że będzie ono łączyło historię i nowoczesność. Wykorzystanie obiektów odzyskanych z dawnych gorzelni i destylarni, ich twórcze przekształcenie, a także zestawienie ze specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi i zaawansowanymi formami multimedialnymi sprawią, że ekspozycja będzie miała unikatowy charakter – tłumaczył w czasie spotkania z dziennikarzami Mirosław Nizio, założyciel i główny architekt pracowni odpowiedzialnej za projekt muzeum.
W pobliżu Muzeum Wódki niedawno swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło Muzeum Warszawskiej Pragi. Zwiedzający mogą poznać historię dzielnicy, jej tradycje rzemieślnicze i przemysłowe. Jesienią została otwarta wystawa stała i czasowa. Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczęło działalność dziesięć lat temu. Od 2014 r. mieści się w odremontowanych zabytkowych kamienicach wraz z oficyną oraz budynkiem biurowym przy ul. Targowej 50/52, w sąsiedztwie Bazaru Różyckiego.
Wystawa została podzielona na pięć części prezentujących najważniejsze etapy rozwoju i historii dzielnicy oraz życia jej mieszkańców. Na niemal 800 mkw. znajdują się cztery strefy tematyczne opowiadające historię Pragi, instalacje artystyczne, archiwum historii mówionej, makieta przedstawiająca XVIII-wieczną Pragę. O nową placówkę wzbogaciła się też druga strona Warszawy. Zakończył się remont w bazylice św. Jana Chrzciciela, powstała nowa ścieżka edukacyjna, a także nowe Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Przeniesiono je do budynku Dziekanii połączonego z katedrą (ul. Dziekania 1). Można tam zobaczyć cenne zabytki architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła. Znajdują się tam również ekspozycje poświęcone eksponatom sztuki sakralnej, szatom liturgicznym, starodrukom czy też pamiątkom po kardynale Stefanie Wyszyńskim, który był inicjatorem powstania muzeum.