Blisko 700-hektarowy park Mużakowski to największa atrakcja turystyczna regionu, choć za sprawą statusu UNESCO, jaki ma od 2004 r., bardziej znany jest za granicą niż w Polsce. Ponad 500 hektarów parku znajduje się po polskiej stronie. Kiedyś dzieliła go Nysa Łużycka, teraz obie części łączą mosty.
– Miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest najlepszą rekomendacją, ale w Polsce wymaga promocji. Taki status ma tylko 16 miejsc w kraju, aż dwa z nich leżą na naszym terenie – mówi z dumą Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy. Bo park Mużakowski leży w sercu polsko-niemieckiego geoparku Łuk Mużakowa – innej perełki, którą w ubiegłym roku także doceniła UNESCO, uznając go za dobro światowego dziedzictwa.
Park Mużakowski robi imponujące wrażenie. – Po części stworzyła go natura, po części człowiek – opowiada z pasją burmistrz. Został stworzony w XIX w. przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau, pruskiego arystokratę, właściciela dóbr Muskau i wielkiego pasjonata ogrodnictwa krajobrazowego. Książę, który połączył naturę ze sztuką ogrodową (określał swój styl jako „obraz malowany za pomocą roślin"), wpłynął na rozwój architektury krajobrazu w Europie i Ameryce. – Potrafił robić fenomenalne rzeczy, np. przesadzać 40-letnie drzewa – wspomina burmistrz. Po II wojnie światowej park został podzielony na część niemiecką i polską, którą zarządza Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Turyści przyjeżdżający do książęcego parku powinni zainteresować się inną atrakcją – geoparkiem Łuk Mużakowa, który powstał na początku lat 2000, a od 2011 r. jest członkiem Sieci Geoparków Europejskich. Ma kształt podkowy – rozciąga się od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej oraz Weißwasser, Dőbern po stronie niemieckiej. Takiego miejsca nie ma nigdzie indziej w Polsce.
Co zrobił lodowiec
Co jest w nim wyjątkowego? To teren (170 km kw., z czego po stronie polskiej (lubuskie) leży 75 km kw.) jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej. Powstał on w wyniku wędrówki lodowców skandynawskich setki tysięcy lat temu.