Świetne miejsce pod nowe hotele

W trójmiejskiej aglomeracji branża hotelarska osiąga najlepsze wyniki w Polsce. To magnes dla inwestorów.

Aktualizacja: 14.03.2016 16:58 Publikacja: 14.03.2016 15:00

Foto: materiały prasowe

Trójmiasto to obecnie najbardziej perspektywiczny rynek dla hotelarzy, a trójmiejskie hotele miały w ubiegłym roku najlepsze wyniki operacyjne. Z dużych polskich miast osiągnęły najwyższe średnie ceny, a także najwyższy wskaźnik przychodów na pokój. I choć średnie roczne obłożenie ustępuje jeszcze frekwencji w Krakowie i Warszawie, to w czasie wakacji w hotelach Gdańska, Gdyni i Sopotu może być zajętych prawie 90 proc. miejsc, a roczna dynamika wzrostu jest tu najwyższa.

Według styczniowych danych STR Global w ubiegłym roku średnia cena netto w polskich hotelach sięgnęła 254 złotych. To niewiele więcej niż rok wcześniej, gdy wyniosła 248 zł. Ale jeśli w niektórych dużych miastach pokoje wręcz potaniały, jak np. we Wrocławiu czy w Poznaniu, to średnia stawka w Trójmieście skoczyła z prawie 301 zł do 313 zł.

Dobre wyniki trójmiejskich hoteli zachęcają inwestorów. Widać to po nowych projektach, które już są lub wkrótce będą tam realizowane. – Potwierdzają się informacje o najbardziej dynamicznym rynku w Polsce w zakresie inwestycji hotelowych – mówi Dariusz Futoma, partner w Horwath HTL Poland.

Dziesięć nowych inwestycji

Jedną z największych ma być budowa 4-gwiazdkowego hotelu Deo w centrum Gdańska na Wyspie Spichrzów. Inwestycja na działce o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych będzie realizowana przez dwa lata, ale ma być jedną z najbardziej spektakularnych tego typu w mieście. 7-piętrowy hotel z dwiema kondygnacjami pod ziemią zostanie ukryty za pięcioma zróżnicowanymi elewacjami, zaczynając od przebudowanego spichlerza Deo. Budynek położony przy ulicach Stągiewnej i Chmielnej, tuż nad Motławą, będzie miał 371 pokoi. Do tego sale konferencyjne mogące po połączeniu pomieścić 900 osób. Operatorem obiektu będzie Grupa Dobry Hotel.

– Rynek hotelowy w Gdańsku ma bogatą ofertę, ale takiego hotelu jeszcze w naszym regionie nie ma – zapowiada Leszek Mięczkowski, prezes spółki Dobry Hotel. Pierwszych gości hotel przyjmie w połowie 2018 r. W założeniu jest częścią większej inwestycji – Deo Plaza Wyspa Spichrzów. W drugiej części inwestycji na działce mają jeszcze powstać apartamenty pod wynajem i mieszkalne.

Wyspa Spichrzów to dla hoteli znakomita lokalizacja. Nic dziwnego, że o miejsce starają się kolejni operatorzy hotelowi. W połowie ubiegłego roku przy ulicy Stągiewnej, po dwóch latach prac, zakończono budowę 10-piętrowego hotelu Puro. Stanął w pobliżu gmachu Waterlane Apartments i biurowca Amber Tower. Należący do norweskiej sieci 4-gwiazdkowy obiekt ma 96 pokoi i automatyczną recepcję. W przyszłym roku na Wyspie Spichrzów stanie także ibis Budget. Franczyzowy hotel, którego operatorem będzie Orbis, ma oferować 120 pokoi oraz salę konferencyjną. Zostanie ulokowany w obrębie ulic Chmielnej, Żytniej i Spichrzowej.

To nie wszystkie nowe inwestycje w Gdańsku. Na gdańskiej Starówce, przy ulicy Długiej ma być zlokalizowany Hampton by Hilton, natomiast kolejny Hampton pojawi się w Gdańsku-Oliwie. Przy Długim Targu znajdzie się 3-gwiazdkowy hotel IBB Collection z 88 pokojami, który będzie ulokowany w trzech rewitalizowanych kamienicach. Ocenia się, że na terenie Gdańska może w niedługim czasie ruszyć nawet dziesięć nowych inwestycji hotelowych.

Oferta dla biznesu

Hotelarzy przyciąga także Gdynia. We wrześniu ub. roku w sąsiedztwie kompleksu Sea Towers otwarty został 9-kondygnacyjny hotel Courtyard by Marriott, nastawiony głównie na gości biznesowych. Ma centrum konferencyjne z dziewięcioma salami, z których największa pomieści prawie pół tysiąca osób. Kolejny hotel zaplanowany został w ramach kompleksu Nowa Marina Gdynia, mającego stanąć u zbiegu skweru Kościuszki i mola południowego.

Z kolei w Sopocie budowany jest kameralny hotel przy ul. Bitwy pod Płowcami, naprzeciwko istniejącego hotelu Mera & Spa.

Do dużego popytu na usługi hotelowe przyczynia się rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych. Generuje on dużą liczbę nowych miejsc pracy i zapotrzebowanie na pracowników z innych regionów. Bardzo ważna jest turystyka, w której obserwowany jest rosnący napływ gości z krajów skandynawskich. Duży popyt na usługi hotelowe w Trójmieście to także zasługa mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, przyjeżdżających w ramach małego ruchu granicznego.

Według międzynarodowej firmy doradczej Horwath HTL 2016 rok zapowiada się w całej polskiej branży hotelarskiej całkiem nieźle. – To, z czym hotelarze będą musieli się w tym roku zmierzyć, to podwyższenie średniej ceny, która na razie nie zadowala – mówi Futoma.

Trójmiasto to obecnie najbardziej perspektywiczny rynek dla hotelarzy, a trójmiejskie hotele miały w ubiegłym roku najlepsze wyniki operacyjne. Z dużych polskich miast osiągnęły najwyższe średnie ceny, a także najwyższy wskaźnik przychodów na pokój. I choć średnie roczne obłożenie ustępuje jeszcze frekwencji w Krakowie i Warszawie, to w czasie wakacji w hotelach Gdańska, Gdyni i Sopotu może być zajętych prawie 90 proc. miejsc, a roczna dynamika wzrostu jest tu najwyższa.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony