ADAM WOŹNIAK
Potencjał ekonomiczny Mazowsza budują nie tylko duże przedsiębiorstwa. Według raportu opracowanego przez Pekao SA na eksport oraz zwiększanie innowacyjności mocno stawiają mikro oraz małe firmy. Korzystny okazał się dla nich ubiegły rok, w którym o 20 proc. zwiększyły eksport wyrobów i usług. Zwiększył się także odsetek wdrażanych przez nie innowacji: w przypadku produktowych z 26 do 29 proc., a procesowych z 13 do 22 proc. Według mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego małe firmy zakładają jeszcze większe zaangażowanie w tego typu działalność i planują zwiększyć skalę innowacji. W roku 2016 odsetek inwestujących mikro i małych firm może przekroczyć 50 proc. Ale drobni przedsiębiorcy wskazują także na bariery rozwojowe: wysokie podatki, wysokie koszty pracy, konkurencję ze strony innych firm.
Od spożywczych do BPO
Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) sektorami wysokich szans na Mazowszu są branże: spożywcza, budowlana oraz nowoczesnych usług biznesowych BPO. Rozwojowi przemysłu spożywczego sprzyjają warunki naturalne, wysoka jakość środowiska, duża chłonność rynku z produkcją warzywniczą i sadowniczą, a także największy areał gruntów rolnych oraz baza surowcowa dla sektora. W branży budowlanej Mazowsze to krajowy lider: produkcja sprzedana to jedna piąta krajowej, podobnie jak w przypadku wielkości zatrudnienia. Tylko w styczniu oddano do użytkowania na Mazowszu przeszło 2,6 tys. nowych mieszkań. Budownictwo ma tu dobre warunki w postaci stabilnego podłoża, stosunkowo równych terenów oraz zaplecza bogatego w surowce mineralne, w tym kruszywa.
Doskonałe warunki rozwojowe ma także sektor usług BPO, obejmujący głównie inwestycje na terenie Warszawy. Według reprezentującego branżę Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL stolica jest drugim po Krakowie ośrodkiem skupiającym największą liczbę centrów usługowych z udziałem kapitału zagranicznego: ulokowały się tu 93 centra. Inwestorzy korzystają z dużych zasobów kadr o zróżnicowanych kwalifikacjach: to największa ilość studentów w kraju, największa liczba wyższych uczelni oferujących najlepszy poziom wykształcenia. Liczy się korzystna struktura geograficzna i duża aktywność mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Do napływu inwestycji usługowych przyczynia się także lokalizacja międzynarodowego lotniska, które ściąga przeszło 80 proc. zagranicznego ruchu pasażerskiego i prawie połowę krajowego.
Kierunek Iran
Te wszystkie atuty otwierają coraz to nowe możliwości współpracy regionu z zagranicą. Przykładowo w styczniu odbyło się spotkanie grupy mazowieckich przedsiębiorców z przedstawicielami firm spożywczych, transportowych oraz petrochemicznych działających w irańskiej prowincji Chorasan. – Mazowieckie firmy mogą być bardzo dobrym partnerem dla irańskich. Iran praktycznie we wszystkich branżach potrzebuje nowych technologii: komunikacyjnej, rolniczej, medycznej – mówił prezes Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej Vahid Tahery.