Marcin Staniszewski skończył studia inżynieryjne na uniwersytecie w Akron. Współpracował z NASA, wykładał na Harvardzie. Wybrał Lublin, bo – jak mówi – to silny ośrodek akademicki o wysokich kompetencjach, nienasycony korporacjami, gdzie łatwiej nawiązać współpracę ze środowiskiem naukowym.
– W ramach klastra rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Przyrodniczym na prowadzenie badań klinicznych naszego wynalazku – mówi Marcin Staniszewski. SDS Optic to firma, która na co dzień zajmuje się projektowaniem i montażem komponentów optoelektronicznych oraz produkcją innowacyjnych rozwiązań do transmisji danych. Firma opracowała także technologię wytwarzania mikrosondy laserowej, łączącej telekomunikację z biotechnologią. To wynalazek, który ma zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów piersi i endometrium. Badanie sondą może zastąpić standardową biopsję, która jest inwazyjną metodą wykrywania nowotworów i wiąże się z ryzykiem powikłań.
W ramach współpracy nauki z biznesem w klinice neurologii SPSK4 w Lublinie jeszcze w tym roku testowany będzie prototyp robota, który ma pomagać w prostych czynnościach osobom chorym na alzheimera. W międzynarodowym konsorcjum uczestniczy też lubelska firma Accrea, który zajmie się budową podzespołów robota. Projekt zdobył pierwsze miejsce w unijnym konkursie dotyczącym innowacji i wdrożeń w dziedzinie medycyny Horizon 2020.
Pozytywne testy stomatologiczne przeszedł już kompozyt kościozastępczy, wynalazek zespołu prof. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który może być stosowany w medycynie regeneracyjnej, np. stomatologii. Komercjalizacją pomysłu zajmuje się spółka Medical Inventi, wspólna inicjatywa środowiska akademickiego i biznesu. Coraz więcej naukowców chce, aby ich pomysły wyszły ze sfery badań i zaczęły przynosić pieniądze. Wspierać mają ich w tym klastry medyczny i biotechnologiczny.
– Zajmujemy się kojarzeniem przedstawicieli nauki z biznesem, pracujemy nad modelami biznesowymi, diagnozujemy potrzeby przedsiębiorców – mówi Magdalena Strok-Sadło, członek zarządu klastra Lubelska Medycyna.